Maroko Trip

Čo vidieť

Každý kto chce zažiť orient a netradičnú kultúru, by mal navštíviť Maroko. Ponúka v každom meste Medinu, bazár pevnosti po kolonizátoroch, ale aj najväčšiu púšť Saharu.  Leží na pobreží severnej Afriky, kde na západe krajiny sa nachádza Atlantický oceán a na severe je Stredozemné more. Táto krajina leží neďaleko od Európy, a tak každoročne priláka veľa turistov vďaka svojej rozmanitosti, kultúre ale napríklad aj dobrej turistickej infraštruktúre.

V Maroku je možné vidieť mnoho historických islamských a rímskych starovekých miest, plážové letoviská alebo rôzne turistické destinácie.

Fez – duchovné a kultúrne srdce krajiny

Mestá v Maroku, ktoré sa určite oplatí vidieť ako napríklad Agadir, známy svojim krásnym letoviskom, Fez kde môžete nájsť historické budovy a pamiatky, Rabat ktorý je hlavným mestom Maroka, pohorie Atlas kam sa oplatí ísť na turistiku alebo môžete navštíviť aj tzv. Červené mesto – Marakéš, ktoré je pre väčšinu návštevníkov Maroka vstupnou bránou do orientu, nakoľko sem lieta väčšina leteckých spoločností z Európy.

Marakéš – červená perla Maroka

Známe mesto Casablanca nie je až tak veľmi navštevované miesto. Ľudia tu obvykle neostávajú na noc a ani nám to domáci moc neodporúčali. V tomto meste nájdete mešitu Hassana II., do ktorej vás pustia ja bez toho, aby ste boli moslim, alebo milovníkmi filmu navštevovanú atrakciu Rick’s Café (z filmu Casablanca /1942/).

Táto krajina je nekonfliktným a bezpečným miestom, avšak treba brať do úvahy a rešpektovať inú kultúru a ich zvyky. 

Doprava

V rámci dopravy odporúčame vlaky, ktoré nie len že sú najviac spoľahlivé, ale aj rýchle a pohodlné. Železničná sieť v Maroku je prevádzkovaná spoločnosťou ONCF vlastnenou štátom. Ako druhá alternatíva sa ponúka autobusová doprava. Hlavnými autobusovými dopravcami sú CTM a Supratours. V Maroku takisto funguje požičanie si auta alebo využívanie taxislužieb.

Podmienkou na šoférovanie v krajine je vek nad 25 rokov. Požičanie auta odporúčame prostredníctvom delegáta. Čo sa týka taxislužieb, odporúčame dohodnúť si cenu jazdy vopred, pretože veľa vodičov si zvyčajne taxameter ani nezapne. Taktiež je možnosť úžasného výletu do púšte na ťavách alebo jeepmi do Sahary

Jedlo a pitie

Maroko ako krajina orientu ponúka veľa jedinečných a zaujímavých jedál. Tým najhlavnejším je tajin – tadžín, v ktorom sa nachádza množstvo dusenej zeleniny spolu s kuracím mäsom. Toto jedlo je pripravené v hlinenej nádobe a môže mať niekoľko podôb takže nemusí chutiť vždy a všade rovnako.

Ďalej si môžete dať napríklad kuskus, brochette, harira alebo chutný mätový čaj alebo marockú colu. Marocká cola je červené víno v sklenenej fľaši od coca-coly, ktoré nájdete v niektorých miestnych podnikoch a častokrát ho pijú aj miestni ľudia napriek svojmu vierovyznaniu. 

Coca-Colu originál spolu s marockou colou nemôžte mať naraz na stole, pretože by ich mohol niekto udať práve kvôli tomu, že alkohol piť nemôžu a predávajú ho bez licencie. 

Čo sa týka alkoholu a Maroka je pre jeho samotných obyvateľov kvôli náboženskému vierovyznaniu zakázaný. Avšak pre turistov a návštevníkov je dostupný v špecializovaných obchodoch, vo veľkých supermarketoch alebo ak má hotel a bar licenciu, nájdete v ňom napríklad pivo alebo víno

© Autorské práva - Travel Maps Guide