Jordánsko

Jordánsko sa stáva čoraz atraktívnejšou dovolenkovou destináciou. Ponúka množstvo historických atrakcií, medzi ktoré patrí aj novodobý div sveta Petra, najnižšie miesto na zemi a jedinečné Mŕtve more, prírodnú rezerváciu v červenej púšti Wadi Rum, možnosť poprechádzať sa po biblických miestach, ale aj oddych pri Červenom mori plnom koralov. K tomu všetkému pridajte aj nádych orientu a veľmi milých ľudí. Túto krajinu si určite zamilujete.

Jordánsko – Čo vidieť

Ammán

Hlavné mesto Jordánska, plné kontrastov, v ktorom sa mieša staré s novým. Na vrchole kopca Jabal al-Qala’a sa nachádza jedna z najvýznamnejších pamiatok Ammánu – Citadela, kde nájdete staré rímske pozostatky a zvyšky Herkulovho chrámu. Je odtiaľ panoramatický výhľad na celé mesto a na Rímske divadlo, ktoré sa nachádza na protiľahlom kopci.

Samarkand – na hodvábnej ceste

Rímske divadlo – tento amfiteáter zaujme svojou veľkosťou a je jednou z najviac navštevovaných atrakcií v Ammáne. Pri návšteve vyskúšajte vyliezť do najvyššej časti divadla, kam sa dostanete po naozaj strmých schodoch. Budete mať odtiaľ nádherný výhľad a uvedomíte si monumentálnosť tejto stavby. Nachádza sa na Hasemitskom námestí.

Centrum – ulica Al Balad a jej okolie patria k najstarším častiam mesta. Dnes je považovaná za historické centrum Ammánu. Počas celého dňa je tu veľmi rušno, nájdete tu množstvo obchodov, reštaurácií, stánkov, pouličných predajcov, trhovisko… Najlepšie miesto na nákup suvenírov.
Väčšina reštaurácií má terasu na streche, odkiaľ je výhľad na celú štvrť a kde môžete nasávať atmosféru tohto miesta.
Toto miesto určite nevynechajte zo svojej cestovateľskej mapy.

Mešita kráľa Abdulláha I. – je prístupná aj pre turistov, má výraznú modrú kupolu.

Rainbow street – turistická ulica, plná obchodov, barov, kaviarní a reštaurácií.

Jerash

Mesto Jerash sa nachádza severne od Ammánu a nájdete tu najviac zachované staroveké Rímske pamiatky mimo Talianska, vďaka čomu si vyslúžilo prezývku Pompeje východu. V súčasnosti je druhou najpopulárnejšou turistickou atrakciou v Jordánsku, hneď za ruinami Petry.

Mŕtve more

Mŕtve more je v skutočnosti veľmi slané jazero a je to zároveň najnižšie položené pozemné miesto na Zemi. Jeho hladina sa momentálne nachádza okolo 431 metrov pod hladinou mora. Kúpanie sa v tejto vode je neopakovateľný zážitok, stačí len vojsť dnu, uvoľniť sa a relaxovať, za čo môže vysoká hustota tejto extrémne slanej vody. Nič viac Vám netreba. Slaná voda a vzduch majú liečivé účinky, ale ešte viac blahodarných účinkov na ľudské telo má bahno, ktoré sa nachádza na pobreží.

Pri pobreží je niekoľko verejných pláží, každá je spoplatnená a bez nejakého zázemia, bahno sa platí väčšinou zvlášť.
Omnoho výhodnejšie je ubytovať sa v niektorom z hotelov na pobreží. Hotely majú vlastnú súkromnú pláž, zázemie, ako sú lehátka, uteráky a sprchy a súčasťou vstupu je aj liečivé bahno. A keďže v mŕtvom mori sa neodporúča stráviť naraz nejak veľa času, zvyšok dňa môžete stráviť v bazénoch alebo v bare pri bazéne.

Mŕtve more postupne vysychá, takže jeho návštevu moc neodkladajte

Hlavným prítokom do Mŕtveho mora je rieka Jordán. Keď Vás zláka túžba spoznať aj okolie, hlavne niečo z Biblických čias, navštívte miesto krstu Ježiša Krista, ktoré sa nachádza pri už spomínanej rieke Jordán, na hraniciach s Izraelom.

Ďalšie miesto, ktoré stojí za návštevu je hora Mount Nebo, ktorá je spomenutá v Biblii ako miesto, odkiaľ Mojžiš zbadal zasľúbenú zem. Za dobrej viditeľnosti je odtiaľ naozaj vidieť až Jeruzalem.

V okolí Mŕtveho mora je aj niekoľko horúcich prameňov, ale aj prírodná rezervácia Wadi Al Mujib s riečnym kaňonom.

Hrad Kerak

Jedná sa o veľkú križiacku pevnosť, ktorá sa nachádza v meste Al-Karak.

Kirgizstan – Biškek, Ala Archa, Issyk-Kul

Wadi Musa a Petra

Mesto Wadi Musa, v preklade Mojžišova dolina, ponúka veľa možností kde sa ubytovať a stane sa Vaším východzím bodom pri návšteve Petry (UNESCO). 

Predpokladáme, že každý počul o skalnom meste, ktoré vzniklo už 300 rokov pred naším letopočtom a bolo hlavné mesto Nabatejského kráľovstva. Áno, hovoríme o Petre, známej archeologickej pamiatke a najnavštevovanejšom mieste Jordánska.

Už od začiatku cesty, kedy vstúpite do kaňonu Siq, budete v nemom úžase. Cestička v kaňone je miestami veľmi úzka a naopak, nad hlavami budete mať vysoké skalné steny. Na konci tejto cesty sa pred Vami zjaví monumentálna pokladnica Khazneh.
Tu končí cesta väčšiny turistov, no niektorí sa prejdú ešte ďalej, ulicou fasád (hrobky vytesané v skalnej stene) k divadlu. Tí fyzicky najzdatnejši pokračujú kolonádovou ulicou ku kláštoru, ku ktorému vedie niekoľko stoviek schodov.
Musíte mať na pamäti, že je potrebné sa vrátiť ešte aj naspäť a väčšina cesty vedie po slnku. Trasu môžete absolvovať aj na mulici, beduínov s mulicami stretnete všade a dajú sa prenajať podľa potreby. Cenu je potrebné zjednať.

Pozor: oslíky a kone s kočom tu vystriedali elektrické golfové autá, ktoré jazdia od vstupu iba po pokladnicu (cena je pevná a jednosmerná cesta stojí za osobu 15 JD, spiatočná 25 JD).

V areáli sú tiež miesta, kde sa dá občerstviť – beduínske stany s čajom a kávou, kiosky s ovocím a čerstvými šťavami a rôznymi pochutinami. Je tam aj reštaurácia v blízkosti múzea Basin. Beduíni ponúkajúci množstvo suvenírov, ako aj služby sprievodcov, bez poplatku Vás nepustia ani na vyhliadky, odkiaľ máte najlepšie výhľady na pokladnicu a ich deti najradšej radia turistom, ako si spraviť najlepšiu fotku a za poplatok Vás odfotia s pokladnicou a ťavami v pozadí.

A koľko je vstup do Petry? Najlepšia voľba je kúpa Jordan Passu. Pozri info na konci článku.

Tip: ďalšia možnosť, ako prejsť celú trasu od kláštora po vstup, je približne 10 km túra od Little Petra. Trasu pôjdete v opačnom smere a potrvá Vám to asi 5 hodín. Na parkovisku pred hlavným vstupom nájdete množstvo mladých chlapcov, ktorí Vám ponúknu túto alternatívnu trasu. Najskôr si budete musieť nechať potvrdiť Vaše lístky pri hlavnom vstupe, následne Vás na off roadoch zoberú vedľajšími cestičkami do Little Petra a dohodnú Vám beduínskeho sprievodcu až po kláštor. Cesta cez púšť od Little Petra ku kláštoru nie je dobre značená, takže sprievodcu budete určite potrebovať. Celá táto alternatívna trasa nie je úplne legálna (preto aj ten presun po vedľajších cestách – vyhýbajú sa policajtom) a pri potvrdzovaní lístkov Vám povedia, že vstup od kláštora je zatvorený.
Priechodnosť tejto cesty máme ale odskúšanú na vlastnej koži. Určite odporúčame (cena 10 JD na osobu, avšak musíte mať zakúpený aj lístok do Petry).

Wadi Rum

Aj keď väčšina ľudí mieri v Jordánsku hlavne do Petry a k Mŕtvemu moru, na nás urobila najväčší dojem púšť Wadi Rum.


Wadi Rum, prezývaná aj červená púšť, s veľkými skalnými masívmi, skalnými mostami, plná beduinskych kempov je prírodná rezervácia zapísaná v UNESCO.
Najlepší spôsob, ako si odtiaľ odniesť čo najlepší zážitok, je ubytovať sa v jednom z mnohých beduinskych kempov (väčšina ubytovaní ma v cene aj lokálnu večeru a raňajky). Tam celý proces začína a následne máte na výber z veľkého počtu aktivít, podľa toho, koľko času tam plánujete stráviť (prehliadku púšte na džípoch: 2 hodiny, 4 hodiny, 8 hodín, 2 dni; sandboarding, jazdu na ťavách, turistiku, lezenie po skalách). Stačí sa len dohodnúť s Vaším ubytovateľom. Všetko sú to beduíni, ktorí žijú v dedine Wadi Rum a v púšti majú príbuzných, ktorí sú pastieri a zároveň správcovia daných kempov.

Po príchode na miesto sa musíte zaregistrovať pri hlavnom vstupe, vstupné je zahrnuté v cene Jordan Pass (pokiaľ ho nemáte, vstup je 5 JD). Následne sa presuniete do dediny Wadi Rum, kde je bezplatné parkovisko a kde by Vás už mal čakať Váš ubytovateľ. Ďalej už budete pokračovať na off roadoch.

Pre inšpiráciu:
Po príchode do Wadi Rum sme si dohodli obed u beduína doma, priamo v dedine. Z parkoviska sme sa presunuli k nemu domov do obývačky, čo bola jedna veľká miestnosť s červeným kobercom. Obed nám priniesol na veľkej tácke, položil ju do stredu miestnosti, všetci sme si posadali okolo na koberec a spoločne sa naobedovali.
Po obede sme absolvovali 4-hodinovú prehliadku púšte na džípoch. Prehliadka zahŕňala množstvo atrakcií, ako napríklad Lawrenceov prameň, kaňon Khazali a Abu Khashaba, Malý most a skalný oblúk Um Fruth, červenú piesočnú dunu a veľkú piesočnú dunu na sandboarding. Všetky atrakcie sme mali možnosť preskúmať aj pešo, mohli sme sa prejsť kaňonom, vyliezť na duny a vrcholy skalných mostov, vyskúšať si sandboarding. Kŕmili sme ťavy, ktoré ku nám prišli uprostred púšte. No najväčší zážitok bola samotná jazda džípom.
Podvečer sme sa presunuli do kempu, ubytovali sa v stanoch a presunuli sme sa do veľkého spoločenského stanu. Beduínsky čaj je samozrejmosť. Na večeru sme mali miestnu špecialitu Zarb (jahňacie a kuracie mäso, zelenina, ryža). Všetko sa to spolu pečie zahrabané v zemi zasypané pieskom. Vyťahovanie tohto pokrmu prebehlo pred našimi očami. Nasledovala spoločná večera, zapálenie ohňa, šíša a prípitok z vlastných zásob domácej dezinfekcie.
Videli sme nádherný západ slnka a po zotmení sa nad vami ukázala obloha posiata hviezdami. Najkrajšia obloha bola ale až nad ránom, nakoľko mesiac bol pred splnom a dosť žiarivo svietil. Neskôr zašiel za skaly a neuveriteľná hviezdna obloha sa ukázala v plnej kráse.
Ráno sme dostali raňajky a ponuku na ďalšie aktivity, môžete sa nechať odviezť na ťave, či už len tak, alebo do dediny, alebo sa vybrať spoznávať ďalšie atrakcie, ktoré táto púšť ponúka. V noci a aj doobeda je na púšti ešte dosť chladno, tak sa na to pripravte.

Návšteva a prehliadka tejto púšte, nocovanie v nej = nezabudnuteľný zážitok.

Maroko Trip – mapa a informácie

Aquaba a Červené more

Aquaba je moderné mesto, nachádza sa na brehu Červeného mora a priamo susedí s Izraelom a mestom Ejlat. Na dohľad je však aj Egypt a Saudská Arábia. V meste sa nachádza pevnosť, park s promenádou, niekoľko verejných pláží a množstvo reštaurácií.
Na plážach sú loďky so skleneným dnom, ktoré si viete aj s kapitánom prenajať (cena sa zjednáva). Verejná pláž nie je veľmi čistá.

To isté platí aj o ďalších verejných plážach na pobreží Červeného mora. Aj keď more má prekrásnu tyrkysovú farbu a je priam priezračne čisté, verejné pláže nie sú najčistejšie. Miestni na nich s obľubou piknikujú, žiaľ zanechávajú po sebe aj neporiadok. Medzi najznámejšie patrí South Beach. Nájdete tu niekoľko slamených slnečníkov (ale nie s lehátkami), dva bufety, detské ihrisko a toalety. Výhodou je, že koralové útesy sa nachádzajú už kúsok od brehu.

Takmer všetky ubytovania sú zamerané na potápanie a šnorchlovanie. Môžete tam absolvovať kurz potápania, alebo si požičať šnorchel a ísť pozorovať podmorský život. Pod vodou to naozaj žije a je tu čo obdivovať. Dokonca je tu aj podmorské vojenské múzeum.

Pokiaľ si chcete vychutnať pohodu a relax pri Červenom mori, odporúčame návštevu niektorého z plážových klubov, ako sú Tala Bay alebo Berenice.
Celodenný vstup do Berenice je 13 JD (deti do 3 rokov zdarma a deti 4 až 12 za 7,5 JD). K dispozícii sú lehátka, bazény, uteráky, reštaurácia a aj bar s vychladeným pivom.
Koraly sú tu všade, takže si užijete aj šnorchlovanie. V ponuke majú aj 2 hodinový výlet loďou so skleneným dnom, ktorý zahŕňa aj šnorchlovanie, nealko drinky na palube počas plavby a aj celodenný vstup do rezortu (cena je 20 JD).

Madaba

Historické starobylé mesto Madaba je známe mozaikovou mapou svätej zeme, ale mozaík tu nájdete omnoho viac. Uprostred mesta nájdete uličku plnú suvenírov a reštaurácií. Nachádza sa tu najväčšia komunita kresťanov v Jordánsku. Z veže kostola Sv. Jána, ktorá je verejne prístupná, môžete obdivovať panorámu tohto mesta. Výhodná je aj poloha, nakoľko sa nachádza blízko Ammánu, ale pre niektorých turistov slúži aj ako východzí bod pri návšteve biblických pamiatok (Mojžišov prameň, Mount Nebo), pri turistike v okolitých kaňonoch a k jeho popularite prispieva aj blízkosť medzinárodného letiska Quin Alia.

Jordánsko – Doprava

Najlepší a povedali by sme, že aj celkom finančne výhodný spôsob, ako sa pohybovať a spoznávať Jordánsko, je požičanie auta. Požičovne sú vo všetkých väčších mestách a na medzinárodných letiskách. Keď si zarezervujete auto vopred, proces požičania je celkom rýchly (cca 15 min. na Queen Alia Airport). Šoférovania sa nemusíte báť, rýchlo si na to zvyknete. Veľa sa trúbi, pri zhustenej premávke, najmä v Ammáne, je na ceste vedľa seba toľko áut, koľko sa zmestí a nie toľko, koľko je jazdných pruhov. Inak sú cesty relatívne dosť prázdne. Benzín je tu lacnejší ako v európe a na každej čerpacej stanici sa dá platiť aj kartou. Policajnej kontrole sa asi nevyhnete, pretože hliadok je po celom Jordánsku veľa, ale ani raz sme nemuseli riešiť nejakú nepríjemnu situáciu. Buď len nazreli do auta a poslali nás ďalej, alebo skontrolovali vodičský preukaz a opýtali sa, či nepotrebujeme pomôcť.

Tip: pri všetkých turistických atrakciách bolo parkovanie zdarma

Verejná doprava v Jordánsku nie je veľmi rozšírená. K hlavným turistickým pamiatkam sa dostanete spoločnosťou Jordan Express Tourist Transportation Company (JETT). Na ich stránke nájdete cestovné poriadky a cenník.

Ďalšou možnosťou je prenajatie si súkromného vodiča, v Jordánsku sú veľmi milí a ochotní ľudia, takže stačí sa buď opýtať v ubytovaní, alebo sa dohodnúť s vodičom taxíka. Určite Vám pomôžu. Mimochodom, funguje tu aj UBER.

Fungujú tu dva druhy taxíkov:
Žlté taxi – klasické taxi, nájdete ich vo väčších mestách. Pri nástupe si dajte pozor, aby bol zapnutý taxameter. S vodičom sa môžete dohodnúť aj na ceste mimo mesta, avšak tu si cenu musíte dohodnúť vopred.
Biele taxi – alebo aj takzvané servisné taxi. Ide o zdieľané vozidlá, či už osobné alebo mikrobusy. Väčšinou majú vopred stanovenú trasu a pevné ceny. Neváhajte požiadať o pomoc domácich, poradia Vám, kam ktorý taxík ide.

V Ammáne jazdí aj verejná doprava, autobusy a mikrobusy. Autobusy fungujú len na predplatenú kartu, ktorú treba nabiť na počet jázd v daných tarifách. Pre viac info pozri stránky AMMAN BUS.

Jordánsko – Jedlo a pitie

Je niekoľko jedál, ktoré neodmysliteľne patria k Jordánsku:

Hummus – cícerová nátierka zmiešaná s tahini (sezamovou) pastou. Podáva sa s pita chlebom a môžete si ho objednať v takmer každej reštaurácii, samostatne ale aj ako súčasť “mezze”, čo je výber malých jedál – predkrmov, ale v niektorých ho dostanete automaticky ako predjedlo. Všade, kde ho ochutnáte bude chutiť trochu inak a takmer určite ho dostanete na raňajky.

Tip: vyskúšajte reštauráciu Hashem v Ammáne.

Falafel – cícerové fašírky zmiešané s rôznymi koreninami. Formujú sa do tvaru guličiek a následne sa vyprážajú. Spolu so Shawarmou sú to najčastejšie pouličné jedlá v Jordánsku.

Shawarma – jahňacie alebo kuracie mäso, pomaly sa pečúce na ražni. Na tenko nakrájané sa podáva zabalené v pita chlebe s cesnakovo jogurtovou omáčkou. Na rozdiel od Európy, kde Vám k tomu pridajú aj čerstvú zeleninu, tu je to zvyčajne bez zeleniny a keď ju k Shawarme náhodou dostanete, bude to nakladaná zelenina. Ale vykompenzuje Vám to vynikajúca chuť rôznych korenín a množstvo mäsa. A cena je len okolo 1,5 JD.

Manakish – nazýva sa aj arabská pizza. Pečie sa v peci a najčastejšia forma je s olivovým olejom a korením Za´atar. Veľmi chutné jedlo, môže mať aj iné formy, ako napríklad s mletým mäsom, s vajíčkom, so syrom.

Kaek – chlebový sendvič, má rôzne náplne a najčastejšie na neho narazíte formou pouličného predaja a to najmä ráno, alebo doobeda.

Galayet Bandora – nakrájané dusené paradajky s prísadami ako olivový olej, cesnak a zmes korenín. Podáva sa verzia bez mäsa, ale aj s jahňacím, alebo hovädzím mäsom, s ryžou alebo pita chlebom.

Kofta bi Tahini – mleté hovädzie mäso v sezamovej tahini omáčke s plátkami zemiakov. To celé je nakoniec zapečené.
Kofta Halabi – červená verzia predchádzajúceho jedla. Namiesto bielej tahini omáčky je mäso preliate červenou rajčinovou omáčkou.

Mansaf – tradičné a národné jedlo Jordánska. Základom je jahňacie mäso, ktoré je robené v omáčke zo sušeného kozieho alebo ovčieho jogurtu Jameed. Podáva sa s ryžou a čerstvým bielym jogurtom.

Maqluba – ďalší tradičný pokrm. Mäso (kuracie alebo jahňacie) sa varí v jednom hrnci spolu so zeleninou, ryžou a rôznym korením. Nakoniec sa celé jedlo preklopí na veľký tanier. Môže sa posypať píniovými orieškami. Tým, že všetko bolo robené v jednom hrnci, ryža má úžasnú chuť, ktorú nasiakla z mäsa a korenín. Výborne sa k Maqlube hodí Arabský šalát.

Zarb – beduínska verzia podzemnej rúry, v ktorej sa pečie spolu mäso (jahňacie, kozie, kuracie), zelenina (mrkva, cibuľa, paprika) a ryža. Základom sú žeravé uhlíky na spodu pece a piesok na vrchu, ako prekrytie.

Kanafeh – syr na sladko. Tento dezert je zo spodu mäkký a ťahajúci, na vrchu zapečený a chrumkavý, poliaty sladkým sirupom a posypaný pistáciami.

Tip: vyskúšajte Habibah Sweets v Ammáne

Káva – chuť kávy je tu ozvláštnená o kardamon.

Alkohol

Samostatnou kapitolou v Jordánsku je alkohol. Keďže sa jedná o moslimskú krajinu a alkohol je podľa islamu zakázaný, nájsť alkohol najmä v menších mestách môže byť trochu problém. Ale vo všeobecnosti to nie je až také zlé, ako to vyzerá. Alkohol predávajú špecializované obchody, tzv. Liquor Store, ale aj v rôznych turistických reštauráciách, v baroch, v hoteloch a plážových kluboch.
V Ammáne je niekoľko takých barov a reštaurácií, obchody s alkoholom majú tiež celkom veľké zastúpenie.

Okrem medzinárodných značiek všetkých druhov alkoholu tu nájdete aj miestny alkohol.
Arak – hroznovica s anízom, má okolo 50% alkoholu (podobá sa na Grécke Ouzo)
Taktiež vyrábajú jordánsky koňak a množstvo domácich vín.

Z pív tam dostanete kúpiť Amstel, ktorý sa tam vyrába licenčne, alebo miestne pivo Philadelphia a  Petra , ktoré môžete ochutnať vo verzii ležiak (5% Alc), Amber, ale aj rôzne silnejšie verzie, ktoré majú 8%, 10% ale aj 13% alkoholu.

Jedným z najnovších prírastkov je Carakale, miestny pivovar, ktorý varí pivá typu Blonde, Pale Ale, Stout, IPA, Lager. Výborné pivá, odporúčame. Je to síce drahšie pivo, ako napríklad taký Amstel, ale určite ho musíte ochutnať.

Nakoľko alkohol v Jordánsku nie je úplne bežný, treba počítať s tým, že ceny sú tu vyššie.

TIP:

Najvýhodnejšia vec, čo môžete pred príchodom do Jordánska urobiť, je zakúpiť si Jordan Pass. Zahŕňa v sebe vstupné poplatky do takmer všetkých hlavných turistických atrakcií (viac ako 40), vrátane Petry. Od počtu dní, koľko v tomto skalnom meste chcete stráviť, sa odvíja aj cena Jordan Passu (70 JD, 75 JD a 80 JD). Ak v Jordánsku strávite viac ako 3 noci, súčasťou sú aj vstupné Víza.

(víza stoja samostatne 40 JD a jednodňový vstup do Petry 50 JD, čo je spolu 90 JD, takže už len pri tejto návšteve ste ušetrili)

Po prílete odporúčame kúpiť si miestnu SIM kartu. Na výber máte spoločnosti Zain, Orange alebo Umniah. Umožní Vám to prístup k dátam a mapám. Orange má najlepšie pokrytie a rýchlosti, SIM karty sú lacné (za mesačné hovory a 40GB dát zaplatíte menej ako 18 EUR).

V prípade záujmu vieme poskytnúť podrobný itinerár.

Vedeli ste, že …

že Ammán sa pôvodne volal Philadelphia? Mesto premenovali až moslimovia.

Pozri tiež:

Bali a Nusa Lembongan – exotický raj

Južná Srí Lanka – pláže a tradiční rybári

© Autorské práva - Travel Maps Guide