Kambodža

Kambodža, jedna z najkrajších krajín juhovýchodnej Ázie, známou smutnou históriou spojenú s khmérskou genocídou. Táto krajina má v podstate všetko, čo by ste od krajiny očakávali. More, úchvatnú prírodu, pôsobivé pamiatky, bujnú históriu, pestré jedlo. Miesta, ktoré Kambodža ukrýva nikde inde na svete nenájdete. Ak chcete zažiť dobrodružstvo a nepoznanú krásu vidieka, Kambodža vám ponúkne omnoho viac…

Kambodža – Čo vidieť

Hlavné mesto Kambodže, Phnom Penhn vás nadchne šarmom koloniálnej architektúry s budhistickými chrámami ako aj pamiatkami zo smutného obdobia pod vládou hnutia Červených Kmérov. V areáli mesta sa môžete kochať krásou Kráľovského paláca a Striebornej pagody so vzácnymi soškami Budhu. Najzaujímavejšie miesto, no aj jedno z najdrastickejších je Pamätník genocídy Tuol Sleng, kedysi bývala stredná škola. Dnes je to múzeum, ktoré svedčí o vtedajšej krutosti. Vo vnútri sú zobrazené fotografie obetí, nástroje mučenia a ľudské lebky. Ide o silný zážitok, ktorý zrejme nebude pre každého.

Tip: Ak vás história Červených kmérov zaujíma a chcete sa dozvedieť ďalšie brutálne príbehy, miesto „Vražedné polia“ – Killing fields sú tým pochmúrnym a depresívnym miestom.

Svet budhizmu, zaujímavé sochy Budhov a príjemnú atmosféru vám predstaví Wat Phnom – jeden z najstarších chrámov mesta. Riverfront je fascinujúce tym, ze sa tam do seba  vlievajú rieky Tonle Sap s Mekongom.

Rozhodne si nenechajte ujsť možnosť nákupu tradičných kambodžských suvenírov na Central Market. Predáva sa tam všetko od šperkov, kvetov cez jedlo (čerstvé aj varené) až po oblečenie a topánky.

Angkor

Žiadny výlet do Kambodže sa nezaobíde bez zastávky v archeologickom parku Angkor. Rozľahlé miesto svetového dedičstva UNESCO je posiate stovkami starodávnych chrámov, náboženských štruktúr a relikvií z obdobia Khmérskej ríše. Hlavnými lákadlami sú určite Angkor Wat, Bayon a Ta Prohm, ktoré denne lákajú desaťtisíce turistov.

Tip: Ich pôvab však prichádza s menšou nevýhodou, ktorou je masový turizmus. Tieto tri miesta sú preplnené, až sú niekedy neúnosné. Ak nechcete tento komplex navštíviť počas hlavnej sezóny, začnite už pred východom slnka. Odporúčame prenajať si na prehliadku komplexu Tuk-Tuk.

Po návšteve slávnych chrámov sa vydajte na vzrušujúci výlet do dedinky Siem Reap. Táto destinácia je jedinečná vďaka zloženiu vody. Prítoky sladkej a slanej vody sa obracajú v závislosti od ročného obdobia a vytvárajú tak nepravdepodobný ekosystém. Ľudia tu žijú priamo nad vodou v plávajúcich dedinách. Ak chcete vidieť plávajúce dedinky, vyberte sa do Chong Kneas. Najväčšie a najznámejšie jazero v tejto časti je Tonlé Sap, spojené s mohutnou riekou Mekong. 

Komplex Angkor Wat – na zozname svetového dedičstva UNESCO

Sihanoukville

Sihanoukville je jedným s najrýchlejším rozvíjajúcim mestom v Kambodži, ktoré je preplnené turistami, stavajú sa tam rezorty, hotely, komplexy. Dlhý piesočnatý pás bieleho piesku tiahnúci sa popri meste – to je pláž Otres. Pláž je turisticky najobľúbenejšou plážou v meste, no radi sem chodia aj miestni obyvatelia.

Tip: Kambodža má slušnú zbierku opustených ostrovov, o ktorých veľa turistov nevie. Ak chcete zažiť pokoj a kľud, jedným z nich je Koh Rong. Najživšou časťou ostrova obkoleseného džungľou je úsek pláže na ostrove Koh Touch, ktorý je plný penziónov a barov pre turistov. 

Klenotou Kambodže je tropický dažďový prales s množstvom vzácnych a ohrozených druhov.

Ayutthaya – hlavné mesto Siamu (Thajsko)

Kambodža – Doprava

Štátna doprava v Kambodži nie je v najlepšom stave. No najlacnejšie cestovanie je určite autobusmi. Lístky na autobus alebo mikrobus vám predaju cestovné agentúry a recepcie hotelov. Autobusy následne odchádzajú podľa dohodnutého miesta, v nepravidelných intervaloch. Cesta Phnom Penh – Siem Reap vyjde na cca 5 USD. Po meste sa dá využiť aj doprava tuk-tukom. Ceny si však treba vyjednať.

Funguje aj lodná doprava na riekach Tonlé Sap a Mekong. Na ostrovčeky kambodžského pobrežia sa dostanete iba po vode. Ceny se pohybujú od 20 USD. Aj keď to nie je najlacnejšia doprava, je to určite pekný zážitok.

Dopravovať sa medzi jednotlivými mestami môžete aj leteckou dopravou. Letiská sú v Phnom Penhu, Siem Reap a Sihanoukville. Letenka vás vyjde na 25 USD.

Kambodža – Jedlo a pitie

Kambodžská alebo kmérska kuchyňa, je ovplyvnená inými ázijskými krajinami, najmä Čínou a Thajskom. Kuchyňa je založená prevažne na morských plodoch, vrátane sladkovodných rýb z Mekongu a Tonle Sap. Rovnako ako v mnohých krajinách, aj tu je ryža základnou potravinou.

K najznámejším a obľúbeným jedlám krajiny patrí Fish Amok, dusená ryba na kokosovom mlieku s kokosovým cukrom a tradičnou pastou Kroeung z byliniek a korenín. Servíruje sa v banánovom liste. Ak máte radi thajské kari, kmérske kari vás určite nesklame. Jeho základ tvoria kari pasty s kokosovým mliekom a k nemu buď mäso alebo zelenina. Ďalším tradičným jedlom je Lok Lak, vyprážané kúsky hovädzieho mäsa v svetlohnedej omáčke s ryžou a zeleným šalátom. 

Tip: Pitná voda vo fľašiach je k dispozícii všade. Voda z kohútika je na pitie nevhodná.

Každá krajina v juhovýchodnej Ázii má svoju vlastnú verziu rezancovej polievky a pre Kambodžu je to Kuy teav. Chutný vývar z bravčového alebo hovädzieho vývaru a kalamárov. Nime chow je kambodžská verzia jarných závitkov (spring rolls), nielen chutné, ale na rozdiel od tradičnejších chrumkavých jarných závitkov sú aj zdravšie, pretože nie sú vyprážané. Obsahujú rôzne druhy zeleniny, šalát, čerstvé bylinky, rezance, ktoré sú vhodné aj pre vegetariánov. 

Zaujímavým šalátom s akým sa tu stretnete je zo zeleného, nezrelého manga, doplnený o kúsky mrkvy, šalotky, uhorky ci arašidy. Num Sang Khya L’peou sa podáva ako dezert. Krém je vyrobený z kokosového mlieka, cukru a vajec. Naservírujú vám ho vo vydlabanej tekvici.

Najobľúbenejším nápojom sú čaje, káva a čerstvé ovocné džúsy. Kambodžania obľubujú pivo a nájdete ho na každom rohu, častokrát podávané teplé s kockami ľadu. Ak preferujete niečo tvrdšie, v ponuke je ryžová pálenka alebo whisky.

Vedeli ste, že …

Kambodžania jedia takmer všetko vrátane hmyzu? Na trhoch nájdete veľké podnosy s kobylkami, chrobákmi, slimákmi a cvrčkami. V meste Skuon v Kampong Cham je jedenie pavúkov špecialitou.

Pozri tiež:

Komplex Angkor Wat – na zozname svetového dedičstva UNESCO

Angkor – mapa a informácie k ďalším chrámom

Bangkok – vstupná brána do JV Ázie

Bali a Nusa Lembongan – exotický raj

Južná Srí Lanka – pláže a tradiční rybári

© Autorské práva - Travel Maps Guide