Južná Srí Lanka: pláže a tradiční rybári

Južná Srí Lanka – Čo vidieť

Južná Srí Lanka je jednou z najviac vyhľadávaných častí ostrova. Nie je sa čomu diviť, nájdete tu takmer všetko, čo ostrov ponúka: rôzne pamiatky, nádherné pláže a prírodu, množstvo barov a reštaurácií.

Medzi najznámejšie pláže patrí vychýrená Mirissa, celé pobrežie však lemujú mnohé veľké či menšie pláže, vhodné na surfovanie, alebo len tak na oddych. Nezaostáva ani pláž Tangalle, na ktorej nie je až tak veľa turistov.

Srí Lanka krížom krážom – mapa a informácie

V tejto oblasti máte možnosť navštíviť a vidieť liahne morských korytnačiek, ktoré zároveň slúžia ako záchranná stanica pre tieto morské živočíchy, nakoľko miestni obyvatelia považujú korytnačie vajíčka za pochúťku. Malé korytnačky máte možnosť chytiť do rúk a ak budete mať šťastie, môžete sa zúčastniť vypúšťania týchto živočíchov do mora.

Pokiaľ je vám to málo, vydajte sa loďou na otvorené more za pozorovaním delfínov a veľrýb. V turistických oblastiach je veľa agentúr, ktoré tieto výlety ponúkajú.

Nesmieme zabudnúť na jeden z najznámejších symbolov Srí Lanky a to na tradičných rybárov na drevených koloch. Nájdete ich v oblasti Weligama a Koggala. Kedysi remeslo, ktoré živilo rybolovom celú rodinu a dedilo sa z otca na syna, dnes žiaľ len turistická atrakcia.

Ak chcete stále niečo viac, vyrazte si pár kilometrov severne do vnútrozemia, kde nájdete bujnú vegetáciu a v nej mnohé zabudnuté chrámy, alebo jeden z ďalších symbolov Srí Lanky – čajové plantáže a továrne na spracovanie čaju.

Pamiatky môžete obdivovať v meste Galle, ktoré je známe portugalskou pevnosťou zo 16 storočia. V meste nájdete kostoly, maják, ale aj mešitu.

Za návštevu stojí určite stojí aj vzdialenejší NP Yala, kde môžeš zažiť nefalšované safari z džípu. Vidieť tu môžeš krokodílov, varany, slony, divé svine a opice a pri veľkom šťastí aj leoparda.

Južná Srí Lanka – Doprava

Pobrežie lemuje hlavná cesta A2, po ktorej sa bez problémov dostanete do všetkých známych miest.
Z väčších miest odchádzajú autobusy z autobusových staníc, mimo týchto miest stačí na autobus zakývať, alebo v autobuse povedať, že chcete vystupovať. V autobuse sa budete cítiť ako na párty, nakoľko v nich hrá hlasná miestna hudba a interiéry sú pestrofarebne vyzdobené, prípadne vysvietené množstvom svetielok. Jedná sa o lacnú formu dopravy.

Na menšie vzdialenosti je výhodné zobrať si Tuk Tuk, je to rýchle a pokiaľ si dohodnete cenu vopred, tak aj výhodné a lacné. Zároveň je jazda tuk tukom aj zážitok.

Po cestách jazdí aj množstvo dodávok, nie je problém sa s vodičmi dohodnúť, aby vás niekde zaviezol, prípadne povozil viac dní po rôznych atrakciách a na mieste vás zároveň aj vždy počkal.

Nakoľko táto časť Srí Lanky je turistami veľmi navštevovaná, nie je problém si tu požičať motorku, alebo skúter. Niektoré požičovne majú v ponuke aj terénne endurá. Cena sa pohybovala cca 4 EUR – 7 EUR za 24h. Stačí naskočiť a vydať sa spoznávať džungľu a pláže Srí Lanky. Ale nezabudni, na Srí Lanke sa jazdí vľavo!

Hlavný ťah nikdy nespí, takže keď sa ubytuješ pri hlavnej ceste, priprav sa na neutíchajúcu premávku trúbiacich autobusov, nákladných áut, motoriek a tuk tukov. A trúbi sa naozaj veľa.

Južná Srí Lanka – Jedlo a pitie

Juhu Srí Lanky dominujú čerstvé morské plody. Každý deň poobede priplávajú rybári so svojimi úlovkami a vyložia čerstvé ryby v miestnych reštauráciách. Ty si len pri odchode z pláže vyberieš, ktorý z úlovkov si prosíš na večeru, dohodneš si spôsob úpravy a čas, kedy ti to majú naservírovať a môžeš ísť svojou cestou. Vrátiš sa na dohodnutý čas, kde ťa už čaká rezervovaný stôl a môže sa ísť na to.

Ako bonus, v tejto oblasti nie je problém s podávaním piva a iných alkoholických nápojov v reštauráciách. Takže si môžeš svoju večeru vychutnať s vychladeným pivom Lion.

Rovnako si môžeš pivo vychutnať aj na lehátku na pláži. Väčšina barov, ktoré ponúkajú lehátka a sedenie na pláži funguje spôsobom, že môžeš využíva ich servis za drinky, ktoré si u nich objednáš.

V oblasti je aj dostatok takzvaných „Wine Stores“, v ktorých si môžeš nakúpiť vlastné zásoby (na návštevu wine storu je najvhodnejšie použiť Tuk Tuk).

Pozri tiež:

Srí Lanka – Kandy– srdce Srí Lanky

Bangkok – vstupná brána do JV Ázie

Bali a Nusa Lembongan – exotický raj

Kambodža – mapa a informácie

© Autorské práva - Travel Maps Guide