Vodopády Erawan (NP) a most cez rieku Kwai

TIP: ak ste už v Bangkoku príliš dlho a chceli by ste zažiť aj niečo iné, ako len chrámy a bujarý nočný život s pivom Chang v ruke, odporúčame navštíviť národný park Erewan a legendárny most na rieke Kwai.

Thajsko – Vodopády Erawan NP

Tento národný park sa nachádza cca 200 km od Bangkoku a je známy svojimi vodopádmi. Vodopády majú 7 úrovní a popri celej dĺžke až k poslednému (alebo prvému?) a zároveň najväčšiemu vodopádu vedie zaujímavá turistická cestička cez džunglu. Miestami je povrch strmý a zablatený, ale zvládnu to aj rodiny s deťmi.

Vstupné je okolo 300 THB.

Do NP si nesmiete vziať žiadnu plastovú fľašu, ale za to je tu povolené sa kúpať v jazierkach pod vodopádmi.

Ayutthaya – hlavné mesto Siamu

Vidieť a stretnúť tu môžete veľké množstvo zvierat. Poznáte tie rybičky, čo sa používajú na pedikúru nôh? Tak v miestnych vodách žijú rovnaké, len sú väčšie ako tie v akváriách salónov. Nie sú nebezpečné, okusovanie je troch viac cítiť. Avšak ak máte nejakú ranku na tele, zamerajú sa na ňu a to už trocha bolí.

Thajsko – Most na rieke Kwai

Tento most je súčasťou železničnej trate známej ako „Železnica smrti“, ktorá bola postavená Japoncami počas 2. Svetovej vojny a na stavbu využívali vojnových zajatcov.
Most preslávila kniha a následný film, ktorý toto miesto spopularizoval.

Premávajú po ňom osobné vlaky z Bangkoku do Nam Tok.

Je to zaujímavé miesto, ktoré môžete spojiť s návštevou múzea venovaného „Železnici smrti“, blízkeho mesta Kanchanaburi, alebo viaduktu Wang Po.

Ako sa sem dostať

K mostu na rieke Kwai premávajú denne z Bangkoku dva vlaky (stanica Thon Buri). Jeden ide ráno o 07:50 a druhý o 13:55. Naspäť do BKK sa môžete vrátiť z Kanchanaburi o 07:19 a o 14:48.

Vlaky sú len 3. triedy, sú veľmi lacné a cestovanie je zážitok. Vo vlaku sa dá kúpiť jedlo a pitie (vrátane piva).

Každopádne, pokiaľ máte v pláne stihnúť obidve destinácie, odporúčame si zvoliť nejakú z mnohých agentúr (na Khaosan Road ich je veľa). Cena nie je vysoká, vyráža sa skoro ráno z pred hotela s návratom vo večerných hodinách.

Vedeli ste, že …

známy film „Most na rieke Kwai“ sa natáčal na Srí Lanke? Skutočný most leží v Thajsku a je stále v prevádzke.

ešte jedna zaujímavosť: most bol pôvodne postavený nad riekou Mae Khlung. Autor populárnej knihy v Thajsku nikdy nebol a vedel len, že „železnica smrti“ vedie pri rieke Kwai, tak predpokladal, že aj most viedol ponad túto rieku. Mýlil sa a pre veľkú popularitu a zároveň problémy, ktoré to spôsobovalo, premenovali túto rieku na Kwae Yai (veľká Kwai)

Pozri tiež:

Bangkok – vstupná brána do JV Ázie

© Autorské práva - Travel Maps Guide