Faro, Lisabon, Porto

Portugalsko – Čo vidieť

Faro – centrum je malé, takže vám stačí aj jeden deň. Pešia zóna je nová veľmi pekná. Historické centrum je hneď vedľa pešej zóny, vstúpite doň cez bránu Arco da Vila. Dostanete sa k miestnej radnici, hradbám, či miestnej katedrále. Relax nájdete v záhrade Alameda João de Deus. Ak budete mať viac času, môžete navštíviť aj maják a vycestovať na výlety – oblasť Algarve je plná krásnych útesov a pláží.

Lisabon – mesto plné námestí, pamiatok a krásnych výhľadov. Určite nevynechajte námestie COMÉRCIO PLAZA, Lisabonskú katedráluSanta Justa’s Elevador (výťah navrhnutý Gustavom Eifelom), či lisabonský hrad týčiaci sa nad mestom. Tiež treba zavítať do časti Belém, kde nájdete plno múzeí, historickú Belémsku vežu či pomník postavený na počesť moreplavcov.

Porto – mesto známe svojou nezapomenuteľnou historickou atmosférou s krásnym nábrežím a mostom spájajúcim brehy rieky Douro. Mesto je tiež plné múzeí, histórie a vinárničiek, kde môžete ochutnať originálne portské vína všetkých druhov.

Ak vám víde počasie, neváhajte si požičať auto a precestovať krásne pobrežie plné útesov z Lisabonu až do Fara.

V mape nádete najvýznamnejšie body záujmu, ktoré treba týchto troch mestách vidieť.

Portugalsko – Doprava

V Portugalsku je vybudovaná dokonalá integrovaná doprava. Pokiaľ cestujete medzi väčšími mestami, ideálna voľba sú vlaky. Jazdia rýchlosťou 220 km/h a za cca pol dňa sa dokážete prepraviť medzi mestami Faro a Porto.

Napr. v Lisabone je miestna doprava na prvý pohľad trošku chaotická, najmä ak sa snažíte využiť informácie z Google máp. Metro je označené skvele, ale nadzemné komunikácie môžu byť v prých dňoch pobytu trošku mätúce. Ak ale pochopíte sytém prepojenia jednotlivých spojov, dostanete sa veľmi jednoducho na vybrané miesto.

Sieť zastávok je pomerne hustá a kam sa nedostanete metrom, určite sa dostanete električkou alebo autobusom.

Portugalsko – Jedlo a pitie

Portugalsko je známe najmä čerstvými rybami. Tie dostanete kúpiť v každom prímorskom meste v Portugalsku. Miestnou špecialitou sú aj rybie konzervy na „1000 spôsobov“.

Milovníci mäsa ti tu tiež prídu na svoje – ak patríte medzi nich, určite navštívte niektorý zo steak-house-ov.

Ak radi experimentujete, určite ochutnajte miestnu portskú špecialitu – Francesinha.

Maškrtníci by nemali obísť lisabonskú štvrť Belém, a navštíviť historickú pekáreň zákuskov a koláčikov „Pasteis de Belem„.

© Autorské práva - Travel Maps Guide