Uppsala

Uppsala leží severne od Štokholmu. Uppsala je považovaná za kľúčové inovačné mesto, v ktorom sa spája akademická a výrazná obchodná kultúra. Je to živé univerzitné mesto známe aj ako švédsky Cambridge.

Uppsala – Čo vidieť

Nech už v Uppsale vkročíte kamkoľvek, narazíte na historické pamiatky. V knižnici univerzity Carolina Rediviva nájdete striebornú Bibliu zo 6. storočia, ktorá je jedným z najstarších a najrozsiahlejších gotických kódexov na svete. Nachádza sa tu Uppsala Cathedral a pohrebisko švédskych kráľov, ako napríklad kráľ Gustáv Vasa. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí Uppsala Castle, kde sa nachádzajú tri múzeá: Múzeum umenia v Uppsale, Dom mieru a Vasaborgen.

Štokholm – mapa a informácie

Ďalším lákadlom je univerzita v Uppsale založená v 15. storočí a zároveň najstaršia univerzita vo Švédsku. Budova s menom Gustavianum, ktorá pochádza z 20. rokov 16. storočia, dnes slúži ako múzeum. Gustavianum tiež ukrýva časť dedičstva univerzity v Uppsale v podobe umeleckých diel a archeologických nálezov.

Vyhraďte si čas aj na Linnaeus’ Hammarby, kvetinový raj, ktorý tu zanechal botanik Carl Linnaeus.

Uppsala – Doprava

UL je hlavným poskytovateľom služieb verejnej dopravy v Uppsale. Spoločnosť je zodpovedná za mestské autobusy, žlté regionálne autobusy a vlakový systém. S UL sa rýchlo dostanete na štokholmské letisko Arlanda, ktoré je vzdialené iba 18 minút. Vlakom sa do Štokholmu dostanete asi za 40 minút.

Tip: UL taktiež ponuka flexibilný turistický pas, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie po Uppsale, po celú dobu vášho pobytu.

Jednosmerný lístok (miestna doprava) stojí približne 30 SEK (3 EUR). Počiatočná cena taxi je približne 56 SEK (5,60 EUR ), za každý 1 km jazdy platíte 24 SEK (2, 40 EUR).

Uppsala – Jedlo a pitie

Vychutnať jedlo si môžete v centre mesta alebo v úžasnej prírode. Uppsala je nepochybne hitom pre gurmánov. Prejdite sa po pôvabných uličkách a historických námestiach a narazíte na reštaurácie a podniky, ktoré vám poskytnú nielen klasické švédske jedlá, ale aj medzinárodnú kuchyňu. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ reštaurácie, zistíte, že veľa z nich sa zameriava na ekologické produkty pochádzajúce z lokálnych zdrojov.

Villa Anna ponúka typické rustikálne švédske jedlá v inovatívnom štýle a tej najvyššej kvality. Mäsožravci, ale aj vegáni si prídu na svoje v Bastard Burgers. Reštaurácia, ktorá má dlhý zoznam skvelých hamburgerov. Ak sa náhodou nachádzate v okolí Upplandsmuseet, navštívte kaviareň Unico. V Unico vás čaká príjemná atmosféra, chutné hamburgery, šaláty, ryby, dokonalé pivo a skvelá káva. Cenovo dostupné. 

Tip: Vo väčšine podnikov sa platí bezhotovostne. Majte, teda vždy po ruke debetnú alebo kreditnú kartu.

Vedeli ste, že…

…mnoho Švédov sa rozhodlo žiť v Uppsale aj napriek tomu, že pracujú v Štokholme. Prečo? Pretože toto mesto má, čo ponúknuť.

Pozri tiež:

Bikesharing – mapa a informácie zdieľaných bicyklov

© Autorské práva - Travel Maps Guide