La Paz a cesta smrti

Bolívia je jednou z najchudobnejších krajín Južnej Ameriky, to však neznamená, že nemá, čo ponúknuť. Nepatrí síce medzi tradičné turistické destinácie, no ponúka naozaj nezabudnuteľné momenty. Ak sa nebojíte prekonávať nadmorské výšky a túžite po objavovaní pradávnych kultúr Bolívia má pre vás pripravený bohatý a rozmanitý program. Od prírodných či kultúrnych pamiatok až po blúdenie úzkymi uličkami historického centra La Paz. Nejde o plážovú dovolenku, preto sa treba pripraviť na menej voľného času a oddychu na hoteli, no o to intenzívnejšie zážitky.

La Paz – Čo vidieť

Oficiálnym hlavným mestom Bolívie je Sucre, avšak administratívnym mestom a sídlom vlády je La Paz. Leží v nadmorskej výške 3636 metrov a je najvyššie položeným hlavným mestom sveta. La Paz je mesto s jedinečnou atmosférou a zaručene sa vám nebude chcieť odtiaľto odísť.

V La Paz vás ohromí námestie Plazza Murrilo, kde sa nachádza katedrála, Prezidentský palác a Národný kongres, na na ktorom sú hodiny s opačným ciferníkom. Od kostola sv. Františka po ulici Sagárnaga dôjdete až k Mercado los Brujos, tzv. Čarodejníckemu trhu. Je povestné širokou ponukou neuveriteľných vecí ako sú rôzne amulety, liečivé rastliny, duchovné rady, strieborné ozdoby a iné šamanské predmety. Dobová ulička Calle Jaén (Jean Street), je naopak známa niekoľkými múzeami drahých kovov či hudobných nástrojov. Za pozretie určite stojí aj Plaza Mayor de San Francisco, kde sa každý večer sa na námestí konajú pouličné predstavenia.

Bolívia, Peru, Ekvádor – trip po Južnej Amerike

Niekoľko kilometrov od mesta sa nachádza miesto Valle de la Luna, Mesačné údolie. Je tvorené podivuhodnými geologickými útvarmi, ktoré pripomínajú mesačnú krajinu.

El Alto je okrajová divoká časť, cez víkend sa tu konajú blšie trhy pod širokým nebom, kde nájdete všetko od zeleniny, syrov až po surové mäso, rôzne starožitnosti a nepotrebné veci a samozrejme nesmieme zabudnúť na kokové listy, ktoré v týchto nadmorských výškach všetci žujú. Pomáha to zmierniť nežiadúce účinky, ako sú napríklad nevoľnosť. Určite ich vyskúšajte.

El Alto je známe najmä pre svoje „bábiky smrti“ (death dolls) ktoré sú vypchaté z handier, zavesené na stĺpoch a slúžia ako posledné varovanie pre zločincov, s ktorými si to miestni obyvatelia vybavia podľa svojich zákonov (bežné je napríklad ukameňovanie).

Tip: Nie je nič výnimočné počuť streľbu v uliciach El Alto, najmä po zotmení. Ubytovanie si vybavte radšej mimo tejto oblasti.

La Paz – Doprava

Lietadlá priamo do La Paz nelietajú a do mesta sa musíte vydať zo spomínaného mestečka El Alto. Najlepší spôsob, ako si pozrieť La Paz, je preskúmať ho z výšky. Prepracovaná sieť lanoviek Teleferico je nielen výborný spôsob dopravy v tomto meste plných pahorkov a strmých kopcov, ale zároveň skvelý spôsob ako vidieť mesto z inej perspektívy. Nakoľko sa jedná o verejnú dopravu, lístky sú naozaj veľmi lacné.

Najväčšia autobusová stanica sa nachádza už viac v centre, odkiaľ sa dostanete do Peru, Chile a iných susedných štátov. Stanicu nájdete jednoducho, stačí sledovať minibusy a stopovať tie, ktoré sú označené Bus Terminal, Montes. A samozrejme ak viete španielsky, opýtať sa môžete aj miestnych. Cestovať je možné aj vlakom, lístky sú však o niečo drahšie a je lepšie si ich zarezervovať skôr. 

La Paz – Jedlo a pitie

La Paz je mesto, ktoré sa doslova stravuje na ulici. Po celom meste sú tisíce pouličných stánkov, ktoré podávajú vynikajúce jedlá za nízku cenu. Čo si, teda dať, keď máte hlad?

Na raňajky si môžete pochutnať na čerstvo-upečených tradičných salteñas, ktoré sú plnené kuracím alebo hovädzím mäsom. V Bolívii je obed najväčším a najdlhším jedlom dňa a zvyčajne pozostáva z najmenej troch chodov: polievka (sopa), hlavné jedlo (segundo) a dezert (postre). Tradičný bolívijský obed začína výdatnou polievkou, ako je sopa de maní (arašidová polievka) alebo chairo paceño. Ak obľubujete kuracie mäso v Bolívií si určite prídete na svoje. Môžete si vybrať picante de pollo, v Bolívii veľmi známe. Vegetariáni si môžu pochutnať na plato paceño, ktoré pozostáva z fazuliek, zemiakov, kukurice a vyprážaného syru. Osviežte sa škoricovou zmrzlinou Helado de Canela. Vyskúšajte aj Pacay, jedno z najneobvyklejších plodov Bolívie. Vnútro ovocia pozostáva z veľkých čiernych semien (nie na konzumáciu) obklopených sladkou bielou dužinou, pripomínajúce chuť zmrzliny. 

Bežne dostupné sú aj empanadas, cesto plnené mäsom alebo syrom. Ďalším typickým občerstvením je cuñape, chutné pečivo zo syra a múky yuca. Medzinárodné jedlo ako hamburgery (hamburguesas) a párky v rožku (choripan) sú v Bolívii tiež bežné.

Singani, biele hroznové brandy je bolívijský národný nápoj. Ak si po dobrom jedle potrpíte na pivo, dajte si cerveza, ktoré je dostupné v obchodoch, reštauráciách a baroch. V La Paz sa nachádza aj pivovar Saya Beer Brewery. Šumivé nápoje známe ako refrescos sa nájdete po celej Bolívii. Ovocný džús vo fľašiach z regiónu Cochabamba sa predáva pod názvom „Jugos del Valle“.

Cesta smrti (Death Road)

Ako bonusový zážitok pre tých odvážnych je tu adrenalínový zjazd najnebezpečnejšej cesty sveta v Bolívii (North Yungas Road) na terénnych bicykloch cestou smrti – Rute del Muerte (Death Road). Za približne 40 minút prekonáte na bicykli až niekoľko 1000 metrov rozdiel v nadmorskej výške. Schádza sa z nadmorskej výšky 4700 m do výšky 1200 m. Celý zjazd trvá okolo 8 hodín, počas ktorých sa vám naskytnú neuveriteľné výhľady.

Vedeli ste, že …

La Paz bol v roku 2014 vyhlásený za jeden zo siedmich mestských divov sveta?

Pozri tiež:

Machu Picchu – pešo od vodnej elektrárne

© Autorské práva - Travel Maps Guide