Bolívia, Peru, Ekvádor

Bolívia

Stúpajúce Andy, koloniálne mestá, soľné pláne, jednoznačne sa dá povedať, že Bolívia je skutočnou pastvou pre oči. Aj keď je to jedna z najchudobnejších krajín Južnej Ameriky, bohaté kultúrne dedičstvo Bolívie zvyšujú jej príťažlivosť a robia z tejto krajiny destináciu, ktorú sa oplatí navštíviť.

K najlepším adrenalínovým výletom, ktoré Bolívia ponúka je slávna Cesta smrti. Šialené cyklistické dobrodružstvo, ktoré vás na divokej cyklistickej túre prevedie po jednej z najnebezpečnejších ciest na svete. Ak sa však budete riadiť pokynmi sprievodcu, budete mať neobyčajný deň.

La Paz a cesta smrti – mapa a informácie

Ďalšiu atrakciu je bolívijský Salar de Uyuni, jedným z najväčších soľných jazier na svete. A je viditeľný z vesmíru! Nachádza sa 3650 metrov nad morom a ročne sa tu vyťaží asi 25.000 ton soli. Prenocovať tu môžete v hoteli Playa Blanca, ktorý je postavený zo soli. No nielen steny, ale aj stoly, stoličky a postele.

Ako čerešničkou na konci vašej cesty po Bolívii je jazero Titicaca. Výlet sem a plavba po vodách je niečo, na, čo pravdepodobne nikdy nezabudnete. Zaujímavosťou je aj to, že Titicaca patrí k najvyššie položeným jazerám na svete a zároveň je najväčšie sladkovodné jazero v Južnej Amerike. Okrem mystickej atmosféry a tradičnej kultúry tu môžete obdivovať nádherné prírodné úkazy a vysoké hory dosahujúce výšku až 6.000 metrov. 

Môžete stráviť čas v bolívijskom meste Copacabana na okraji jazera alebo sa vydať na ostrovy Isla del Sol či kamenný ostrov Taquile, kde môžete prenocovať niekoľko nocí v pokoji a izolácií.

V útulných miestnych reštauráciách, na trhoch a pouličných stánkoch nájdete všetko, čo miestna kuchyňa ponúka.

Vedeli ste, že…

…za národnú pochúťku sa považuje „cuy“, teda morča?

Peru

Peru je klenotom Južnej Ameriky. Táto krajina ponúka rozmanitosť, nádhernú prírodu, fascinujúcu históriu a aj chutné jedlo. 

Na turistiku do hôr môžete v Huaraz, kde je národný park Huascaran. Je to vysokohorská oblasť plná ľadovcov, zasnežených vrcholov, neuveriteľných jazier a andských scenérií. Surfovať môžete na nádherných tichomorských plážach v Trujillo a Máncora.

Machu Picchu – pešo od vodnej elektrárne

Jeden z najpopulárnejších a najslávnejších peruánskych turistických cieľov je určite Machu Picchu. Nenechajte sa však odradiť davmi, pretože táto neuveriteľná incká pevnosť, za tú cestu rozhodne stojí. Či už sa tam vydáte túru, vlakom alebo autobusom, určite nebudete sklamaní.

Tip: Nezabudnite si tu kúpiť lístok vopred.

Cusco sa považuje za hlavný turistický uzol, odkiaľ máte prístup do Ánd aj Amazonky. V meste si môžete prezrieť historické pamiatky s úžasnou architektúrou, navštíviť múzea či nakúpiť rôzne suveníry.  Mystický zážitok vás čaká v púšti Nazca, kde sú starodávne kresby a obrazce, z predinkovskych čias. Línie a geoglyfy Nazcy sú dnes centrom svetového dedičstva UNESCO a jedným z najobľúbenejších archeologických nálezísk.

Na plávajúce ostrovy Los Uros sa dostanete z mestečka Puno. Puno je východiskový bod, stačí prísť do prístavu, kde je množstvo lodiek a spoločností, s ktorými sa na ostrovčeky dá dopraviť.

Zabudnúť nemôžeme ani na maté, bylinkový výluh vyrobený z listov koky. Listy koky sa používajú, ako luxusné jedlo aj na kultúrne a liečivé účely. Pretože žuvanie listov zlepšuje absorpciu kyslíka v krvi, sú úspešným liekom na chorobu z výšok.

Ekvádor

Ekvádor je síce relatívne malá krajina, no cestovatelia si môžu vychutnať množstvo úžasných zážitkov, ktoré vám môžu vyplniť týždne, ba dokonca mesiace cestovania! Obrovská rozmanitosť krajiny poskytuje toľko rôznych miest, bez ohľadu na to či chcete spoznať kultúru, zaujímate sa o pridrodu alebo uprednostňujete skôr odpočinok. Je tu niečo pre každého!

Ekvádor má dve historické centrá uznávané ako svetové dedičstvo UNESCO pre svoju dlhoročnú kultúrnu hodnotu. Prvým z nich je Quito. Hovorí sa, že má najzachovalejšie historické centrum v celej Latinskej Amerike. Pri prechádzke mesta, budete mať pocit, ako by ste sa vrátili do inej éry. Historické ulice Cuenca majú európsky nádych, prezýva sa aj „Ekvádorské Atény“. Centrum je vykladané kameňom, katedrály a budovy sú obloženým mramorom, čo dodáva koloniálny charakter.

Neďaleko hlavného mesta Quito, sa nachádza Mitad del Mundo, miesto cez ktoré prechádza rovník. Na oslavu tejto skutočnosti tu boli postavený pamätník rovníka, etnografické múzeum či solárne múzeum Intinan. 

Archeologické náleziská Inkov nie sú len v Machu Picchu. Po celých Andách nájdete množstvo inckých ruín a Ingapirca je najväčší komplex v Ekvádore, ktorý je domovom Chrámu slnka, jediným eliptickým Inkovým chrámom v celom regióne.

Baňos de Agua Santa je známy, ako brána do povodia Amazonky a najmä pre svoje horúce pramene, ktoré majú povesť liečivých účinkov. Trasa údolím ponúka ohromujúci výhľad na niekoľko vodopádov. Taktiež si môžete vybrať z rôznych aktivít, ako je rafting na divokej vode, kanoe, jazda na horskom bicykli a turistika. No nezabudnite si dať masáž alebo kúpeľnú liečbu v pozadí bujného dažďového pralesa

Kráter Laguna de Quilotoa – turistika okolo krátera

Ekvádor sa môže pochváliť aj pôsobivými kráterovými jazerami. Kráter Quilotoa, El Altar a Laguna Cuicocha. Kráter Quilotoa a Laguna Cuicocha sú dostupné autobusom alebo prehliadkou. Turistiku okolo kráterov sa však oplatí viac. Cyklotrasa takisto ponúka množstvo turistických trás s nádhernými panoramatickými výhľadmi, ktoré budú stáť za to. 

Tip: Galápagy, skupina sopečných ostrovov v Tichomorí, je pravdepodobne najzaujímavejším živým múzeom na svete. Ležia pri ekvádorskom pobreží a hemží sa to tu jedinečnou divočinou a rôznymi druhmi zvierat, ktoré nikde inde nenájdete. Pozrieť sa na Galapágy je skúsenosť, ktorá vám zmení život.

© Autorské práva - Travel Maps Guide