Laguna de Quilotoa: po hrebeni okolo lagúny

Kráter Laguna de Quilotoa

Quilotoa – názov sopky, ktorej kráter je naplnený vodou. Laguna de Quilotoa – tvorí tak neskutočné krásne vysokohorské sopečné jazero výraznej zelenej farby s priemerom 3 kilometre v nadmorskej výške 3500 metrov nad morom. Jazero dosahuje hĺbku okolo 300 metrov.

Nachádza sa neďaleko mestečka Zumbahua, odkiaľ sa sem dostanete autobusom, alebo stopom. Dá sa dohodnúť aj s miestnymi obyvateľmi, ktorí vás za malý poplatok vyvezú na svojom pick-up až k pod vrchol sopky.

BOLÍVIA, PERU, EKVÁDOR

Pohodlne sa sem dostanete aj z väčšieho mesta Latacunga, ktoré môže poslúžiť ako východzí bod pre trip na Quilotoa alebo na vulkán Cotopaxi.

Môžete využiť buď priamu autobusovú linku, ktorá vyráža v skorších ranných hodinách, alebo spoje cez Zumbahua, ktoré chodia niekoľkokrát denne.

Turistika

Keď už sa sem vyberiete, odporúčame turistiku po hrebeni kráteru okolo celého jazera.
Odhadovaná dĺžka tejto trasy je 10 až 12 kilometrov, podľa toho, ktorú cestičku trafíte a časovo vám to zaberie 4,5 až 5,5 hodiny. Nie je tam žiadne značenie a existuje tam množstvo chodníčkov k vrcholom alebo dokonca s možnosťou vyhnúť sa vrcholu. Tu je ale potrebné si dávať pozor, lebo vás cestička môže zaviezť mimo hlavnej trasy a postupne začnete schádzať dole do nejakej dediny.

Základom je držať sa čo najviac priamo hrebeňa, kde je chodník najviac vychodený (pozri mapu).
Pozor, chodníky sú často pokryté vrstvou prachu alebo piesku, na niektorých miestach sú úzke a strmé s veľkými zrázmi na obidvoch stranách. Často a rýchlo sa tam mení počasie. Preto je dôležité mať poriadnu obuv a výbavu.
Vrcholky sú členité, budete sa pohybovať v nadmorskej výške 3518m až 3930m.

Najvyšší bod tohto okruhu je v nadmorskej výške 3930 metrov a je odtiaľ prekrásny výhľad na celý kráter a aj ďalšie vrcholky Ánd. Avšak nádherné výhľady sú z ktoréhokoľvek miesta tohto okruhu, z každého kúta sa vám naskytne nový neuveriteľný pohľad na zelené jazero.

Pokiaľ sa nechcete púšťať do ničoho náročného, môžete využiť možnosť zostúpiť priamo k vodnej hladine jazera. Dole vám cesta potrvá 40 minút, hore tak o hodinku viac, keďže prekonávate výškový rozdiel 350 fakt strmého kopca.

© Autorské práva - Travel Maps Guide