Guatemala

Guatemalská republika je stredoamerický štát s hlavným mestom Ciudad de Guatemala. Susednými štátmi Guatemaly sú Belize, Salvádor, Honduras a Mexiko. Jej brehy sú obmýva Karibské more i Pacifik.Guatemala je známa svojimi pamiatkami dávnych civilizácií, veľkolepými slávnosťami a hudbou marimba. Guatemala je výnimočná aj tým, že zhruba polovicu obyvateľstva tvoria domorodci. Rozmanitosť prírody je obrovská. V dažďových pralesoch ležia ukryté mayské chrámy.

Čo vidieť

Ak sa chystáte do Guatemaly, džungľa je jedno z miest, ktoré musíte vidieť. Môžete tu nájsť prekrásne mayské pyramídy a posvätné miesta, ako napríklad Tikal, El Mirador a mnoho ďalších. Ruiny v Tikal je jedno z najznámejších turistických miest v krajine. Je to rozsiahly komplex, preto sa odporúča vziať si sprievodcu. Ten vám povie o histórií, porozpráva zaujímavosti nielen to, aký je rozdiel medzi náleziskami v Mexiku a náleziskami v Guatemale, ktoré sú v džungli, ale aj to, že mnoho pyramíd je odkrytych len z určitej časti (cca 30%). Sú to najrozsiahlejšie ruiny starovekého mayského sveta a celá oblasť je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Najbližším mestom je Flores, ktoré je základňou pre návštevu Tikalu.

Mexiko, Belizé a Guatemala – trip po Yucatáne

Stará časť mesta leží na ostrove, ktorý má neoficiálny názov aj Petén Itzá (čo v preklade znamená Ostrovné mesto) a je obklopené jazerom Lago Peten Itza. Ak chcete niekam uniknúť, Rio Dulce je to pravé miesto. Okolie destinácie Rio Dulce má, čo ponúknuť každému cestovateľovi a plavba po rieke Dulce je nezabudnuteľná. Chránený biotop Chocón Machacas nájdete na východe Guatemaly v obci Livingston. Aj, keď bola oblasť vyhlásená za chránenú až v roku 1989, ochraňuje sa už od 1981. 

Doprava

Autobusy predstavujú najlacnejší spôsob dopravy a dostanete sa s nimi takmer do všetkých častí Guatemaly. Na výber máte lacné, ale zato pomalé, lokálne autobusy, ktoré zastavujú na každom rohu. Bývajú dosť preplnené. Medzi miestne autobusové spoločnosti patria (Autobuses FDN) alebo Colectivo, avšak čaká sa, kým sa naplnia. Ak si trúfate, môžete si vybaviť autobus iba pre vás, ak sa dohodnete na cene, ktorá bude prijateľná pre obe strany.

Najdrahší, ale za to najrýchlejší spôsob dopravy, sú turistické shuttlebusy, minivany alebo mikrobusy, ktoré dopravujú turistov z jedného miesta na druhé. Dopravu shuttlebusmi si môžete rezervovať v cestovných agentúrach, alebo vás vodiči dodávok oslovia priamo na ulici so svojou ponukou.

Jedlo a pitie

Guatemala nemá jednoznačne dané národné jedlo, ale majú veľa potravín a jedál, ktoré sa stali súčasťou stravy. Kukurica ostala aj základnou surovinou pri varení. Najčastejším jedlom sú tortilly (kukuričné tenké placky). Kuracie, morčacie a hovädzie mäso sú v krajine najpopulárnejšie a podávajú sa s fazuľou a ryžou. Na ulici stoja stánky, kde si môžete kúpiť jedlá podobné ako v Mexiku: Tacos, Tostadas s rôznymi omáčkami (chimichurri, klasické omáčky verde alebo rojo), Enchiladas či grilovanú kukuricu, ale aj čerstvé ovocie a št’avy.

Typické guatemalské fastood jedlo sú vyprážané kuracie stehná s hranolkami. Z nápojov netreba zabudnúť na Guatemalský rum – je veľmi dobrý a kvalitný, určite ho treba ochutnať. Guatemala je tiež producentom svetlého a tmavého piva. Medzi najznámejšie patrí – Gallo, Victoria, Brahva a Dorada. Guatemalská káva, sa považuje za jednu z najlepších káv a vyváža sa do celého sveta. Kávy s krásnou arómou sa bežne vyskytujú v turistických oblastiach.

© Autorské práva - Travel Maps Guide