Machu Picchu: pešo od vodnej elektrárne

Machu Picchu

Stratené mesto Inkov, ako sa mu hovorí, bolo dlho skryté pred zrakmi ľudí, zarastené v hustej džungli na vrcholkoch peruánskych Ánd. Mesto bolo znovuobjavené  v roku 1911.

Dnes je jednou z najvyhľadávanejších atrakcii v Peru. Nachádza sa neďaleko od mesta Cusco, ktoré slúži ako východzí bod a viete sa odtiaľ dopraviť do Aguas Calientes, mestečka priamo pod Machu Picchu.

Samotné mesto Inkov sa nachádza v nadmorskej výške 2430 metrov a nájdete tam množstvo kamenných stavieb, chodníkov, parkov. Základom sú terasy, takže sa poriadne nachodíte, pretože je tam množstvo schodov.

Medzi najznámejšie stavby patria: Chrám Slnka, Intihuatana, Slnečná brána, Kamenný most.

POZOR! Počet návštevníkov je limitovaný, vstupenky na mieste sa nedajú kúpiť, preto je potrebné lístky kúpiť vopred a to cez oficiálnu stránku:
https://www.machupicchu.gob.pe/

Návštevu si preto dobre naplánujte.
Vstupy sú na konkrétny čas a vstupenka vás bude stáť cca 41 EUR / 45 USD

Výhľady

Okrem samotného komplexu, ktorý ponúka neskutočné pohľady na zrúcaniny mesta, ale aj na okolité údolia Ánd, máte na výber ešte z dvoch možností, ako si užiť jedinečné výhľady na Machu Picchu a okolité vrcholky Ánd.

Huayna (Wayna) Picchu a montaña (Machu) Picchu

Dve hory, týčiace sa na opačných koncoch mesta Inkov, v sedle ktorých sa Machu Picchu rozprestiera. Na výstup sem budete potrebovať dobrú kondičku a energiu navyše, ale tie výhľady budú stáť za to.

Vstupy sem sú taktiež limitované, navyše sú ohraničené časom. Vstupenku si kúpite na konkrétny čas a posledný vstup je o 10:00. Je to preto, že samotný výstup na vrchol vám ešte niekoľko hodín potrvá.

Huayna Picchu má nadmorskú výšku 2720 metrov a montaña (Machu) Picchu 3061 metrov.
Za vstup sem si priplatíte 13 EUR / 15 USD

Doprava

Existuje viacero spôsobov, ako sa na Machu Picchu dostať. Väčšina turistov volí trasu Cusco – Aguas Calientes a odtiaľ sa vydáva na výstup k stratenému mestu Inkov.

Vlak

Asi najznámejší, ale aj najdrahší spôsob dopravy, je vlakom. Spiatočná cesta v panoramatickom vozni Vás bude stáť najmenej 100 USD a vlaky prevádzkujú dve spoločnosti: PeruRail a IncaRail.
Nepochybne je to veľmi pohodlné, s panoramatickými výhľadmi, ale bez pôžitku z toho pravého cestovania. Navyše sa taktiež ešte budete musieť dopraviť na vlakovú stanicu do mestečka Poroy, alebo Ollantaytambo.

Turistika

Pre tých, čo obľubujú zážitky, turistiku a majú kondičku, je tu Inca Trail. Niekoľkodňová turistika cez Andy Vás dostane priamo z hôr do srdca Machu Picchu. Na výber máte z rôznych obtiažnosti a aj rôzne dĺžky trvania celého výletu. V poslednej dobe je táto možnosť veľmi populárna, avšak je limitovaná denným maximom osôb, navyše je potrebné mať rezerváciu vopred.
Z tohto dôvodu vznikajú ďalšie alternatívne trasy pre pešiu turistiku, ktoré si viete rezervovať v jednej z mnohých cestovných agentúr priamo v Cusco.

Mikrobus (odporúčame)

Cesta mikrobusom z Cusco, cez Santa Maria a Santa Teresa až ku vodnej lektrárni „Central Hidroelectrica“ a odtiaľ pešo. Tento spôsob dopravy vám prinesie množstvo zážitkov v podobe prejazdu cez dva vysokohorské priesmyky nad 4000 m.n.m., adrenalínovú jazdu od Santa Teresa po úzkej nespevnenej ceste, plnej hlbokých zrázov a starých drevených mostov ponad údolia a rieky, ale aj zastávku v jednej z mnohých chatrčí popri ceste, kde budete mať možnosť občerstviť sa a dať si jeden z najlepších hamburgerov vo svojom živote.

Na výber máte z dvoch možností dopravy:
– zvolíte si možnosť verejnej dopravy a zo stanice sa vydáte smerom do Santa Maria, tam ale s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť prestúpiť na mikrobus do Santa Teresa, ak budete mať šťastie, dostanete sa až k vodnej elektrárni, inak budete musieť zháňať taxi, alebo stopovať.
– druhá možnosť, ktorú odporúčame, je zabezpečiť si celú túto trasu Cusco – Hidroelectrica cez služby jednej z mnohých agentúr priamo v centre Cusco.
Obidve možnosti sú cenovo veľmi podobné a pohybujú sa za spiatočnú cestu na úrovni 22 EUR / 25 USD.

Trek do Aquas Calientes

Keď už sa dostanete ku Central Hidroelectrica, čaká vás ešte približne 11 kilometrová cesta do Aguas Calientes.

Na výber máte opäť z dvoch možností:
– prvá, drahšia a nudnejšia, je vlak, ktorý je pre turistov enormne drahý, keď zoberiete do úvahy prejdenú vzdialenosť (obojsmerný lístok cca 60 USD)
– alebo využijete druhú možnosť a tou je cca 2,5 až 3 hodinová prechádzka popri železničnej trati pri koryte rieky Urubamba. Cesta vedie v podstate cez les a nad vami sa budú týčiť vrcholky Ánd.

Keď vyrazíte od vodnej elektrárne, zanedlho budete musieť prejsť cez železničný most (je tam chodník pre peších), za mostom sa pozrite vpravo hore a nad sebou uvidíte vrchol Huayna Picchu a mierne pod ním sa vám naskytne pohľad na mestečko Machu Picchu.

Popri ceste možno narazíte na pár miestnych podnikavcov, ktorí budú ponúkať menšie občerstvenie, alebo bude otvorená nejaká z chatrčí, ktoré sú pozdĺž trate. Odporúčame však, aby ste sa vybavili a menšiu fľašku Pisca a Inca Koly si zobrali so sebou 🙂

Ku koncu cesty budete musieť prekonať 2x železničný tunel. Nie sú moc dlhé a ak aj ide vlak, v dostatočnom predstihu vám to dá vedieť svojim húkaním. Odtiaľ je to už len kúsok do cieľa Aguas Calientes.

© Autorské práva - Travel Maps Guide