BALI a vedľajší ostrov Nusa Lembongan

Bali je ostrov v západnej časti súostrovia Malé Sundy a zároveň súčasťou rozsiahleho Indonézskeho súostrovia. Bali zo severu obmýva Jávske more, z juhu Indický oceán. Najvyšším bodom ostrova je stále aktívna sopka Mount Agung. Bali turistov láka exotickým vzhľadom, plážami a kúpaním v mori. Bali ponúka omnoho viac než len krásne pláže. Láka vás spoznať aj miestnu architektúru, umenie, tradície či prírodné bohatstvo? Neváhajte a pridajte si Bali na zoznam vašich vysnívaných destinácií! Z ostrova je možnosť navštíviť niekoľko, menej známych okolitých ostrovčekov ako napr. Gili, Nusa Penida, Lombok, Nusa Lembongan a ďalšie.

Bali – Čo vidieť

K turisticky rozvinutým regiónom na Bali určite patrí Kuta Beach. Pláže sú preslávené krásnym prostredím a západom slnka. Je to ideálne miesto pre milovníkov surfovania. V Seminyak a Kerobokan nájdete módne butiky, reštaurácie, zábavné kluby, ale aj ihriská pre deti. Ubud je taktiež turisticky populárny, má pokojnú atmosféru a je ukážkovým miestom pre milovníkov kultúry a umenia. Centrum mesta je plné reštaurácií a nákupných možností. Ak máte radi dobrodružstvo určite navštívte okolité hory, ryžové polia a Opičí les (Monkey forest),veľmi navštevovaná prírodná rezervácia.

Singapur, Kuala Lumpur a Bali – trip, mapa a informácie

Pre tých, ktorí si chcú vychutnať prírodu, sa môžu na výletoch pokochať pozorovaním voľne žijúcej zveri alebo návštevou prírodných parkov. K atrakciám na Bali určite patria zážitkové aktivity rôzneho druhu od surfovania cez potápanie, šnorchlovanie až po splavovanie riek. Dokonalú relaxáciu si užijete pri joge alebo tradičnej masáži. Odpočinúť si môžete na pekných plážach Padang Padang, Dreamland Beach, Melasti Beach, na juhu ostrova.

Bali – Doprava

Najlepšie sa dá na Bali obehnúť verejnou dopravou pomocou turistických shuttle-busov. Verejne autobusy na Bali sa zvyčajne používajú na diaľkovú prepravu, no nemusia byť vždy tou najefektívnejšou možnosťou, pretože vodiči pred odchodom často čakajú na to, kým sa autobus naplní cestujúcimi. Trajektom je možná cesta medzi Bali, Lombok, ostrovmi Gili a Lembongan. Motocykle nazývané “ojek” sú praktickým spôsobom prepravy po kľukatých cestách na Bali. Najpohodlnejšie je zavolať si taxík, pomocou aplikácie Grab. Spoločnosť Blue Bird ponúka veľmi lacné taxíky. Najatie vodiča je stále jednou z najlacnejších možností. Na cene sa dá dohodnúť a tí, ktorí sú ochotní, vám urobia aj osobných sprievodcov.

Bali – Jedlo a pitie

Ak je jedlo na prvom mieste v zozname vašich cestovných dôvodov, Bali je potravinovým rajom! O to lepšie je, že nemusíte platiť veľa, aby ste si vyplnili brušká. Od tradičných balijských reštaurácií – Warungy, cez moderné kaviarne až po autentické pouličné jedlo, ostrov vám pokryje všetky chuťové bunky. Nasi Goreng sa považuje za národné jedlo a doslova znamená pražená ryža. Toto jedlo nájdete v každej reštaurácii v rôznych variáciách, ktoré zvyčajne zahŕňajú kuracie alebo bravčové mäso, zeleninu a tofu so smaženým vajcom. Babi Guling je kombináciou chrumkavej bravčovej kože, klobásy z bravčovej krvi, bravčovej rolky a vyprážaného bravčového mäsa a má povesť balijského národného jedla.Pisang goreng je vyprážaný banán obalený v cestíčku. Veľmi populárne občerstvenie, ktoré nájdete v celej Indonézii. Aj keď to nie je tradičný spôsob stravovania, jesť pisang goreng so zmrzlinou je úplne vynikajúce. Nezabudnite vyskúšať Laklak. Laklak je sladký tradičný balijský koláč, vyrobený z ryžovej múky. Konzumuje sa na raňajky, ale je to tiež vynikajúce občerstvenie, ktoré môžete jesť kedykoľvek počas dňa.

Z nápojov odporúčame kokosové mlieko a osviežujúce čerstvé džúsy a šťavy, ktoré sú všade k dispozícii. Kávičkári musia vyskúšať kopi kávu, čo je cibetková káva. Balijská káva sa spracováva mokrou metódou, výsledkom čoho je sladká, jemná káva s dobrou konzistenciou. Alkohol je drahý, no dostupný. Medzi miestne vyrábané vína patri Hatten a Víno bohov, z hrozna vypestovaného na Bali. Pivo Bintang, vám ponuku perfektne vychladené. Miestny alkohol arak je aj medzi miestnymi obyvateľmi populárny. Môže sa podávať buď s ľadom, do kokteilu alebo zmiešaný s medom a čerstvými limetkami.

Nusa Lembongan

Tento malebný ostrovček, na ktorý sa dostanete asi 30-minútovou plavbou loďou z Bali, je obklopenými palmami a milo prekvapí svojimi plážami. No nie len to, jednoznačne budete mať chuť dať si drink, zaboriť nohy do piesku, vychutnať si šum mora a sledovať západ slnka. A ak ste milovníkom morských plodov, tu si prídete určite na svoje. Spôsob žitia je tu kľudnejší než na Bali a vy budete mať možnosť úplne vypnúť.

Vedeli ste, že…

…pre Bali sú typické hinduistické chrámy? Najznámejší chrám je Besakih, jeden z najposvätnejších je chrám Uluwatu. Na juhu sa nachádza chrám Tanah Lot, ktorý je posadený na skale v oceáne. Pôvabný chrám Pura Danu Bratan sa naopak nachádza v horách na brehu jazera Bratan. Chrám Goa Lawah je známy aj ako netopierie jaskyne.

Pozri tiež:

Kuala Lumpur a svetlušky v Kuala Selangor – mapa a informácie

Singapur – mapa a informácie

© Autorské práva - Travel Maps Guide