Kyjev a Černobyľ (Pripjať)

História Kyjeva sa začala pred viac ako 1 500 rokmi. Nemožno poprieť, že Kyjev zažil ťažké obdobia, od invázie Mongolov z východu, až po nacistov, ktorí v druhej svetovej vojne útočili zo západu. Mesto sa však vždy zotavilo a dnes sa môže pýšiť svojou fascinujúcou architektúrou, monumentálnymi budovami, parkami, chrámami či bulvármi. Kyjev nie je len hlavné mesto s elektrárňou, ale aj centrum vedy, priemyslu a kultúry. Či už hľadáte romantiku, históriu alebo iba únik do jedinečného sveta, Kyjev ponúka pre každého niečo.

Kyjev – Čo vidieť

Architektonický skvost Kyjevsko-pečerská lávra, je jedným z najdôležitejších miest východného pravoslávneho kresťanstva. Toto miesto má dlhú históriu, ktorá sa začala v 11. storočí. Kyjevsko-pečerská lávra je pravoslávny kláštor, komplex, ktorý je známy svojimi starobylými kostolmi, nádherným územím a sieťou katakomb, ktoré sa určite oplatí navštíviť. 

Chrám svätej Sofie (St. Sophia’s Cathedral), patrí k jedným zo siedmich divov Ukrajiny a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Interiér zdobia nádherné nástenné maľby, starodávne mozaiky a fresky. V kláštorných budovách je múzeum predstavujúce stredoveké artefakty ako aj model Kyjeva predtým, ako ho roku 1240 zničili Mongoli.

Niekoľko minúty chôdze od Kostola sv. Ondreja a Chrámu svätej Sofie sa nachadza Chrám sv. Michala. Za 900 rokov si tento chrám prežil niekoľko vojen a dokonca aj úplné zničenie. Stále však zostáva jednou z najvýznamnejších pravoslávnych chrámov na Ukrajine. Vonkajšia architektúra je z polovice 18. storočia v barokovom štýle, interiér si však uchoval svoj byzantský dizajn.

Socha ženy, ktorá drží v jednej ruke meč a v druhej veľký štít. Matka Vlasť, je socha umiestnená v Parku víťazstva pripomínajúca sovietske víťazstvo nad nacistickým Nemeckom a je ústredným bodom v Kyjeve. Výška sochy na pravom brehu rieky Dneper dosahuje 102 metrov. Túto pamiatku je možné vidieť takmer z ktorejkoľvek časti mesta. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o aktuálnych udalostiach na Ukrajine, navštívte Majdan Nezaležnosti (Námestie nezávislosti). Toto je centrum politického aktivizmu od roku 1990 a práve tam sa v rokoch 2013-14 konali protesty proti euromajdanu. Je tu aj pamätník „Hrdinov nebeskej stovky„, ľudí, ktorí zahynuli pri protestoch.

Biškek, Ala Archa a Issyk-Kul – chuť strednej Ázie

Miesto zhromažďovania a luxusná nákupná ulica, Khreshchatyk, spája Majdan so zvyškom Kyjeva. Zaujímavosťou na Khreshchatyku je to, že počas víkendov a štátnych sviatkov je cestná premávka zakázaná a ulica sa naplní rodinami a pármi, ktoré sa prechádzajú a obdivujú množstvo pouličných umelcov. K dispozícii je tu široký výber kaviarní, reštaurácií s vonkajšími terasami, kde môžete sedieť a sledovať ľudí a obdivovať krásy mesta.

Na južnom konci Khreshchatyk, sa nachádza trh, Besarabsky Market. Predajcovia zväčša produkty nemajú označené cenami, čiže ceny musíte zjednávať.

V Kyjeve je veľa miest, ktoré musíte navštíviť. Preto si naplánujte aspoň niekoľko dňovú cestu, aby ste navštívili aj Zlatú bránu, okolité vojenské múzeá či Národnú botanickú záhradu.

Černobyľ / Pripjať

Pravdepodobne, každý z vás pozná osud atómovej elektrárne v Černobyle a priľahlého mestečka Pripjať. Dnes je Pripjať nazývaná aj “mesto duchov”. Momentálne je to hojne navštevovaná oblasť (aj vďaka dramatickému televíznemu seriálu Chernobyl z roku 2019). Jedná sa však o veľmi prísne stráženú zónu a na vstup sem budete potrebovať povolenie, ktoré je potrebné vybaviť si dopredu. Vstup je povolený len s registrovaným sprievodcom. Povolenia sú kontrolované minimálne na dvoch check-pointoch, a to pri vstupe aj výstupe. Pri výstupe sa ľudia kontrolujú aj na úroveň radiácie. Povolenie vám vydajú na cestovný pas. To znamená, že bez špecializovanej agentúry sa sem nedostanete. 

My sme oslovili niekoľko agentúr a nakoniec sme sa rozhodli pre Yuriho a jeho http://www.ukrainianweb.com/, ktorého vrelo odporúčame. Korektné a rýchle jednanie, výhodná cena, vybavenie povolenia na diaľku, malá skupinka, pohodlná dodávka, profesionálny výklad aj sprievodca. Ako bonus sme navštívili aj tajný vojenský radar DUGA, tiež známy ako “Oko Moskvy”. Vidiet‘ sme mohli takmer všetko: známe miesta v Pripjati, červený les, elektráreň, dokonca aj Reaktor č. 4 (dostali sme sa na vzdialenosť cca 150 metrov od neho). Mali sme dozimetre na meranie radiácie. Bol to naozaj intenzívny zážitok.

Kyjev – Doprava

Hromadná doprava je pomerne lacná, z letiska do mesta sa dostanete trolejbusom, ktorý stojí pár centov. Verejnú dopravu v Kyjeve tvorí metro, trolejbus, autobusy a električky. Metro zabezpečuje najrýchlejšiu a najpohodlnejšiu dopravu, pretože sieť metra pokrýva takmer celú metropolu. Kyjev má jedno z najhlbších podzemných dráh na svete. Mali by tu byť aj údajne najdlhšie eskalátory do metra. 

Autobusová sieť nie je tak udržiavaná ako metro, často nie je dodržiavaný čas odchodu a príchodu. Spoľahlivejšia preprava je trolejbusom a električkami. Maršutky – minibusy, vám taktiež poskytnú rýchlejšiu a frekventovanejšiu dopravu. Kyjev má rozvinutú železničnú infraštruktúru vrátane diaľkových vlakov. Preprava vlakom je rýchla, spoľahlivá a bezpečná.

Tarifný systém verejnej dopravy je jednoduchý, pri vstupe do dopravného prostriedku si zakúpite lístok. Diskontné pasy sú dostupné pre študentov a žiakov. Pre penzistov je preprava bezplatná. Mesačné pasy je možné si zakúpiť na všetky kombinácie verejnej dopravy.

Aj keď je trh s taxi službami v meste intenzívny, nie je vhodne regulovaný a medzi súkromnými spoločnosťami je vyhranená konkurencia. Vo všeobecnosti sa dá ale vyjednať veľmi dobrá cena.

Kyjev – Jedlo a pitie

Ukrajinské jedlá patria k východoeurópskej kuchyni, avšak regionálne odrody toho istého jedla sa samozrejme veľmi líšia. Ak navštívite desať rodín na Ukrajine, môžete si byť istí, že vyskúšate desať druhov boršču. Každý región na Ukrajine má svoje vlastné populárne jedlá, z ktorých mnohé sú ovplyvnené tureckou, poľskou alebo krymskou kuchyňou.

Jedno z najslávnejších ukrajinských jedál je samozrejme boršč. Táto polievka je v každom menu a v Kyjeve ste takmer povinní si ju dať aspoň raz. Čo na Ukrajine, musíte vyskúšať je salo, bravčový tuk, v prekvapivom množstve variácií. Šašlík, ako obdoba tureckého „ kebabu“ sú marinované kúsky mäsa, ktorý je dobre známy vo väčšine štátov bývalého Sovietskeho zväzu. Golubtsy je ďalšie známe ukrajinské jedlo z kapustových listov plnené ryžou a mäsom.

Fanúšikovia sladkých chutí si zamilujú syrniki a bliny. Vareniky sú najobľúbenejšie pirohy, plnené rôznymi prísadami, slaných aj sladkých, vrátane mäsa, zemiakovej kaše, kapusty alebo tvarohu. Pelmeni sú tiež pirohy, veľmi podobné varenikám, len o niečo menšie a zvyčajne plnené nejakým druhom mletého mäsa. Podávajú sa s octom, smotanou a s čiernym korením. 

Z nápojov, je to samozrejme klasika, pivo a vodka. Ukrajinská vodka tzv. horilka spravidla obsahuje až 40 % alkoholu. Tradičný nápoj je kvas, sladkokyslý penivý a slabo alkoholický nápoj, vyrobený z kvasníc, cukru a chleba (najčastejšie žitného). Ukrajinci zbožňujú aj medovuchu (medovina), sladký fermentovaný nápoj z medu, vody a kvasníc s nízkym obsahom alkoholu.

Vedeli ste, že …

… v roku 2017 hostil Kyjev Eurovíziu?

… Ukrainci obľubujú chlebový snack s rôznymi príchuťami a sušené ryby? A taktiež majú v obľube kôpor podobne ako Rusi.

Pozri tiež:

Moskva – grandiózne mesto, mapa a tipy

© Autorské práva - Travel Maps Guide