Petrohrad

Moskva môže byť najmodernejším ruským kozmopolitným mestom, no Petrohrad netreba podceňovať. Je kultúrnym a historickým srdcom krajiny a domovom mnohých múzeí, pamiatok, palácov, parkov či katedrál. Vďaka sieti umelo vybudovaných kanálov dostal prezývku Benátky Severu. Petrohrad je autentické mesto, má čo ponúknuť a svojou krásou pohltí svojich návštevníkov v priebehu niekoľkých minút. Niet divu, že ho mnohí označujú za jedno z najkrajších miest na svete. Kto neuvidí na vlastné oči, neuverí.

Petrohrad – Čo vidieť

Ponorte sa do umenia

Jedno z najväčších múzeí na svete je Štátna Ermitáž obsahuje viac, ako tri milióny artefaktov a diel svetových umelcov, ako napríklad Vincent Van Gogh, Rubens, Monet, Rembrandt a mnohých ďalších. Múzeum sa rozprestiera v niekoľkých budovách Petrohradu, samozrejme najznámejší je Zimný palác. Ten bol sídlom ruských cárov a spája sa s Veľkou októbrovou revolúciou v roku 1917, ktorá ukončila cársky režim v Rusku. Začiatkom útoku na Zimný palác bol vtedy výstrel z krížnika Auróra, ktorý dnes slúži ako námorné múzeum v Petrohrade.

Moskva – mapa a informácie

Obdivujte nádherné katedrály a kostoly

Odporúčame navštíviť Kazanskú katedrálu alebo Katedrálu Sv. Izáka, ktorá je najväčšou pravoslávnou katedrálou v meste. A je ohromujuca zvonku aj zvnútra. Chrám preliatej krvi alebo aj Chrám Kristovho vzkriesenia dal postaviť cár Alexander III., vyzerá ako rozprávková budova s ​​farebnými kupolami. Určite stojí za to ho navštíviť.

Neprehliadnuteľná Katedrála svätého Petra a Pavla má vysokú špicatú zlatú vežu s anjelom na vrchole a nachádza sa na Zajačom ostrove za múrmi Petropavlovskej pevnosti. V katedrále odpočíva viacero ruských cárov. 

Určite neobíďte ani Peterhof, ktorý pozostáva z viacerých palácov, jedným s nich je aj známy Katarínsky palác. Peterhof volajú aj Ruské Versailles, najmä kvôli záhradám s fontánami a sochami. Nachádza sa asi 35 kilometrov západne od Petrohradu, autobusom sa tam z Petrohradu dostanete asi za hodinku.

Petrohradské metro je pri návšteve mesta nevyhnutnosťou. Niektoré stanice vyzerajú ako podzemné paláce s mramorovými stĺpmi, sochami, nástennými maľbami a mozaikovými panelmi.

Ak ste milovníkmi kultúry, v Petrohrade je niekoľko divadiel medzi tie najznámejšie patrí Mariinské divadlo a Michajlovské divadlo, kde sú aj baletné sály a opera.

Užiť pokoj si môžete v mestských záhradách. Jednou z nich je Letná záhrada, ktorá vás očarí kópiami gréckych sôch, fontán a kvetinových záhonov. Alebo Michajlovská záhrada, krásna záhrada s množstvom kvetov a malým jazierkom.

Skvelým spôsobom, ako spoznať miestnu kultúru v Petrohrade, je návštevou miestneho trhu. Blší trh Udelnaya leží neďaleko stanice metra Udelnaya a je jeden z najväčších v Petrohrade. Trh Kuznechny je naopak najznámejším trhom s potravinami.

Tip: Ak hľadáte rušný mestský život, zájdite na Nevský prospekt. Je to široká a najznámejšia ulica v Petrohrade. Dosahuje dĺžku takmer 5 kilometrov. Odohrávajú sa tam všetky dôležité oslavy, nájdete na nej nespočetné množstvo budov, kaviarne a reštaurácie, kde si môžete posedieť a obdivovať jedinečnú atmosféru.

Petrohrad – Doprava

V Petrohrade môžete využiť verejnú dopravu, dopravnú sieť pokrýva niekoľko desiatok električkových, autobusových a trolejbusových liniek. Lístky – talóny, kúpite v kioskoch alebo priamo u vodiča.

Preprava metrom, známym aj pod názvom St Petersburg Metropoliten, je však spoľahlivejšia a rýchlejšia.

Taxíky je možné zastaviť mávnutím ruky alebo si ich rezervovať. I keď sú vybavené taxametrom, mali by ste si vopred zjednať cenu a vyhnúť sa neoficiálnym taxislužbám.

Z Moskvy do Petrohradu sa dostanete rýchlovlakom Sapsan. Cesta trvá asi 4 hodiny, počas jazdy si zároveň užijete nezabudnuteľný pohľad na ruskú krajinu. 

Ceny jednej jazdy (metro, autobus, električka, trolejbus) sa pohybujú okolo 55 rubľov (cca 0,80€). Karta na 10 jázd stojí okolo 370 rubľov ( 6€) a platí 7 dní. Jednodňový lístok na verejnú dopravu stojí 185 rubľov (necelé 3€).

Petrohrad – Jedlo a pitie

Ruská kuchyňa je pestrá a chutná a nepatrí u nás medzi veľkú neznámu. Tak ako po celom Rusku, aj tu nájdete typické ruské jedlá ako boršče, soľanky, bliny, pelmene či šašliky.

Najobľúbenejším jedlom v meste je jednoznačne slávny Petrohradský Stroganov, pomenovany po vznešenej rodine Stroganovcov. 

Ochutnať môžete, ale aj studenú polievku Okroshku, vyrobenú z kvasu, surovej zeleniny, varených zemiakov a niekedy, aj s mäsom. Alebo typickú kapustovu polievku Shchi je, ktorá zvyčajne zahrnuje mäso (hovädzie alebo bravčové), zemiaky, zeleninu a korenie a samozrejme kyslu kapustu. 

Žiadny výlet do Ruska nie je úplný bez vyskúšania vodky a piva.  

Petrohrad sa pýši bohatým výberom reštaurácií ponúkajúcich to najlepšie. Ak máte, teda radi ruské jedlo, atmosféra tradičnej reštaurácie Gogoľ vás určite ohúri nielen skvelým jedlom, ale aj dobovými priestormi a oblečením.

Vedeli ste, že …

…noci od mája do júla sú nazývané bielymi nocami? Počas týchto dní slnko nezapadá za horizont a noci tak sú presvetlené. Tento úkaz priťahuje v období letných dní aj mnohých turistov. Mesto takmer nespí, mnohé podniky majú predĺžené otváracie hodiny, typické sú nočné plavby po rieke a sledovanie otváranie mostov po polnoci.

Pozri tiež:

Bikesharing – mapa a informácie zdieľaných bicyklov

© Autorské práva - Travel Maps Guide