Belizé

Belize je jedným z najväčších turistických cieľov Strednej Ameriky. Krajina je veľmi obľúbená medzi backpackermi, dovolenkármi, nadšencami potápania, ale aj ako destinácia na svadobnú cestu. Určite nezabudnite preskúmať mayské ruiny, relaxovať na malebných plážach a prejsť sa džungľami. Belize má skutočne niečo pre každého.

Čo vidieť

Mesto Belize City je historickým mestom národa, čo z neho robí zaujímavé miesto na strávenie pár dní. Aj, keď nepatrí na prvé miesto v zozname turistických cieľov, návštevníci často obdivujú čaro mesta a kultúrnu živosť. Haulover Creek je rieka, ktorá preteká stredom Belize City a tým ho delí na dve časti. Na jednej strane to sú pekné koloniálne domy, prímorské parky, rušné nákupné oblasti a plachetnice. Na druhej,páchnuce kanály a výstredné slumy.

Mexiko, Belizé a Guatemala – trip po Yucatáne

Mestečko Orange Walk vás príjemné naladí na to, čo vás čaká. Odtiaľ sa dostanete na člnoch až k mestu Lamanai, ktoré vás očarí ruinami mayskej kultúry. Môžete sa vybrať na výlet v okolí rieky New River, kde s trochou šťastia natrafíte aj na krokodíly. Ak si chcete odychnut na pláži a zaplávať si v mori, Placencia je na to ako stvorená. Punta Gorda je prístav a rybárske mesto na pobreží Karibského mora a hraničí s Guatemalou. Hlavnú časť obyvateľstva tvoria mestici, potomkovia Mayov a Kreoli. Punta Gorda je východiskovým bodom pre návštevu mayských ruín alebo na podniknutie prehliadok dažďových pralesov.

Doprava

Mnoho miest v Belize môžete navštíviť aj po vlastných. Pre ďalšie oblasti sa oplatí ísť taxíkom. Pred nasadnutím do taxíka sa, ale dohodnite na cene, pretože väčšina z nich nemá pevné merače. Lacnejšou alternatívou sú autobusy, ktoré jazdia po celej krajine už od 1-10 USD.

Autobus – najautentickejší spôsob dopravy na Belizé

Ak sa chcete po Belize pohybovať flexibilne, požičanie auto je skvelý nápad. Cena za deň sa pohybuje približne od 65 USD. Zaujímavým spôsobom, ako sa v Belize niekam dostať je aj stopovanie. Autobusy môžu meškať alebo byť plné. Väčšina ľudí tu nemá autá, pretože sú drahé.

Jedlo a pitie

Belizská kuchyňa je ovplyvnená tradičnou kuchyňou Mayov, ale aj kuchyňou susedných štátov ako napr. Guatemala či Mexiko. Základnými potraviny sú kukurica a maniok. V Belize si nemusíte robiť starosti s jedlom, pretože belizská kuchyňa patrí k najlepším na svete. Medzi národné jedlo patri ryža a fazuľa, ktoré sa varia spolu s kokosovým mliekom a podávajú sa s mäsovou omáčkou. Toto jedlo je tak chutné a populárne, že ho nájdete vo všetkých reštauráciách v Belize. Medzi ďalšie typické jedlá patrí Ceviche, sú to morské plody, ktoré sa podávajú s paradajkami, uhorkou, čerstvým koriandrom, soľou a čiernym korením. Keďže kokosové mlieko je neoddeliteľnou súčasťou belizskej kuchyne, pridáva sa do polievok, chleba, ale aj rôznych prívarkov. Fish serre je vynikajúci rybí guláš, práve na báze kokosového mlieka. Teplá polievka sa podáva s maniokovým chlebom.

Kešu víno, je víno vyrobené z kešu orechov a je to tradičný domáci likér. Sladko chutiace víno chuti najlepšie, keď sa podáva chladené. Zázvorové pivo, je veľmi obľúbené aj medzi turistami. Pivo vyrobené z fermentovaného zázvoru je dokonalým nápojom, ktorý si môžete vychutnať na pláži a počas horúcich dní. V Belize nájdete reštaurácie a fast-foody, ktoré sa predávajú pomerne lacno. 

© Autorské práva - Travel Maps Guide