Moskva

Moskva je grandiózna, plná kontrastov, mnohých tvárí a paradoxov. Najväčšie mesto Európy sa môže pochváliť jedinečnými pamiatkami, nádhernými parkami, kláštormi a kostolmi s jedinečnou atmosférou, nočným životom a samozrejme bohatou históriu. Aby ste si, ale o nej mohli vytvoriť vlastný obraz, je treba ju spoznať!

Moskva – Čo vidieť

Červené námestie je jedným z najznámejších priestorov a symbolom Moskvy. Prísť sem a nenavštíviť ho, je, ako ísť do Paríža a nevidieť Eiffelovku. Tam, kde sa Červené námestie zvažuje k rieke Moskva, sa týči rozprávkový chrám Vasila Blaženého. Samozrejmosťou je Kremel‘. Prvý Kremeľ bol z dreva, ktorý postavili v roku 1147. Veľkou atrakciou je aj obrovské cárske delo, ktoré váži štyridsať ton. Chrám Krista Spasiteľa, je kópiou toho pôvodného, ktorý nechal Stalin vyhodiť do vzduchu. Dnes je tento chrám hlavným chrámom Ruska a zároveň najväčší pravoslávny chrám na svete. 

Petrohrad – mapa a informácie

Izmajlovský park jedným z najväčších a zároveň najkľudnejších parkov v Moskve. Za pozretie stojí aj Izmajlovský hrad. Veľa turistov sem chodí hlavne za suvenírmi, pretože sa tu predávajú za prijateľnejšie ceny než v centre Moskvy. 

Moderné mrakodrapy, nákupné centrá a kancelárie. Aj to je jedna z mnohých tvárí Moskvy. Najnovšia časť mesta, Moskva City sa nachádza iba niekoľko kilometrov od Červeného námestia. V roku 1992 tu bolo postavené Business Centrum, kde každá stavba má svojho investora a architekta.. 

VDNCH (Výstava úspechov národného hospodárstva) pripomína vtedajšiu sovietsku slávu. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol areál premenovaný na VVC a dnes sa tam konajú rôzne veľtrhy a výstavy. Neďaleko sa nachádza aj najväčší vysielač Ostankino, kde máte možnosť užiť si panoramatické výhľady z výšky 337m.

Ak obľubujete kultúru, máte možnosť navštíviť niekoľko jedinečných galérií a múzeí. A spektrum je naozaj široké, od Historického múzea, Múzea moderného umenia, Múzea histórie Moskvy až po Múzeum vodky, vody, koňaku, lesa, lovu či rybolovu. Trochu ďalej od centra, na juhu Moskvy sa nachádza Tsarytsino palácové múzeum a parková rezervácia.

Tip: Moskva je gigantická a bez mapy sa určite nezaobídete. Nehanbite sa a zájdite si do turistického centra, kde vám poskytnú informácie o všetkých dostupných atrakciách.

Moskva – Doprava

Bez metra by cestovanie po Moskve nebolo možné. Základnou linkou je tzv. Kolcovaja linija, ktorá tvorí vnútorný okruh okolo centra mesta a spája všetky ostatné linky. Moskovské metro je naozaj výstavné. Najkrásnejšie stanice sa nachádzajú na centrálnej kruhovej linke. Každá stanica je vyzdobená inak a niektoré pripomínajú paláce. Ak nechcete zažiť preplnené metro, vyhnite sa mu medzi 7. – 9. hodinou ráno a okolo 18. – 20. hodinou večer. 

Maršrutky, sú klasikou ruskej dopravy. Jedná se o osobne dodávky, mikrobusy. Každá aršrutka má svoju trasu, ale nemá cestovný poriadok. Ide sa keď je plno a, keď to vodič uzná za vhodné. Keďže vodiči sú súkromné osoby, cena nie je jednotná a v každej maršrutka je iná taxa.Okrem metra a maršrutiek jazdia, premávajú aj autobusy a trolejbusy. Na tieto dopravné prostriedky, tak ako u metra, môžete jazdiť na kartu Trojka, ktorú si kúpite na každej stanici.

Moskva – Jedlo a pitie

Ruská kuchyňa nie je u nás veľkou neznámou, a preto množstvo jedál už budete poznať. Ochutnávať ich však priamo v Rusku je zážitok. Boršč, lapša a soljanka sú polievky, ktoré určite poznáte. Z hlavných jedál by ste určite mali vyskúšať vareniki, plnené taštičky s kapustou, tvarohom alebo hubami. Pre mäsožravcov je tu šašlik, upečené marinované mäso nad ohňom, prekladané cibuľou. Ako delikatesy ruskej kuchyne odporúčame luxusný kaviár z lososa a jesetera alebo syrniki.

Vodka je stály stereotyp, ale k Rusku jednoducho patrí. Pivo sa teší popularite a nájdete tu aj množstvo lokálnych značiek, ktoré môžete ochutnať, dokonca, aj čapované. Čaj, je okrem vodky, tradičný ruský nápoj, podávaný takmer ku každému jedlu.  

Veľký výber, dobré miestne jedlá a za slušné ceny nájdete v miestnych kantínach – Stolovaya. GUM je ikonický obchodný dom na červenom námestí, ktorý vás poteší dizajnom zo sovietskych čias. Sú v ňom aj reštaurácie, kde sa lacno a chutne najete, ale slúži hlavne k nákupom.

Precestovať Moskvu je zážitok a spoznať kultúru Ruska sa určite oplatí, nezabudnite si však pred cestou vybaviť turistické víza!

Vedeli ste, že …

… Moskva je mesto s najväčším počtom zelených plôch na svete? I keď boli vytvorené umelo, stoja za to. Navštíviť môžete desiatky parkov, ale aj botanickú záhradu Aptekarskij Ogorod.

… Rusi pijú vodku s kyslými uhorkami? A zaujímavosťou z kuchyne je aj to, že kôpor pridávajú do šalátov, do omáčok aj na hlavné jedlo a prílohy. Nikdy neviete v akom jedle na vás bude číhať.

Pozri tiež:

Petrohrad – mapa a informácie

Bikesharing – mapa a informácie zdieľaných bicyklov

Vodka, Russia | TravelMapsGuide.com
© Autorské práva - Travel Maps Guide