Štokholm

Štokholm je hlavným a najľudnatejším mestom Švédska a celej Škandinávie. Toto mesto je známe svojou modernou mestskou kultúrou a láskou k prírode.

Štokholm – Čo vidieť

Štokholm je moderné mesto, ktoré láka nie len svojimi pamiatkami, farebnými budovami, čarovnými uličkami, ale aj svojou nezabudnuteľnou prírodou.

Centrom mesta je Gamla Stan s množstvom historických stavieb (kráľovský palác, katedrála Storkyrkan, múzeum A. Nobela).

Z ostrova Södermalm sú najkrajšie výhľady na mesto a na ostrove Djurgården sa nachádza množstvo múzeí ABBA, Junibacken (pre deti), Vasa, Nordic a najstaršie múzeum pod holým nebom – Skanzen.

Ostrovy Grinda a Möja, nachádzajúce sa za mestom, zase ponúkajú krásy švédskej prírody.

Pozri tiež:

Uppsala – mapa a informácie

Štokholm – Doprava

V meste, ktoré sa rozprestiera na mnohých ostrovoch, je možné využiť všetky druhy hromadnej dopravy: autobusy, metro, vlaky, električky a trajekty, ktorú zastrešuje spoločnosť SL.

Aj napriek veľkej rozlohe mesta sa dá historické centrum prejsť pešo, čo je najlepší spôsob, ako nasať pravú atmosféru Štokholmu.

Plavba trajektom medzi jednotlivými ostrovmi ponúka pohľad na mesto z inej perspektívy.

Štokholm – Jedlo a pitie

V uličkách mesta sa nachádza veľké množstvo podnikov s posedením medzi historickými budovami, alebo na nábrežiach s výhľadom na okolité ostrovy a vodnú hladinu.

Mnoho reštaurácií ponúka švédsku špecialitu Köttbullar (mäsové guličky), ktoré je možné si vychutnať aj v príjemnej atmosfére tržnice Östermalms Saluhall.
Čo ešte vyskúšať? Fermentovaný sleď (Surströmming), zeleninová hrachová polievka (Ärtsoppa) alebo rôzne variácie toastov s lososom a morskými plodmi. Typickou pochúťkou sú škoricové buchty.

Milovníci piva si prídu na svoje v miestnych krčmách a baroch, kde nájdu široký výber lokálnych pív.

Vedeli ste, že…

… v Štokholme je veľmi obľúbený spôsob dopravy bicykel?

Bikesharing – mapa a informácie zdieľaných bicyklov

Požičaj si aj ty bicykel a spoznaj krásy Štokholmu.

© Autorské práva - Travel Maps Guide