Komplex Angkor Wat a oblasť Angkor

Angkor – bývalé hlavné mesto khmérskej ríše, dnes je na zozname TOP 5 lokalít svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa tu jedna z najznámejších a najviac navštevovaných turistických atrakcií Kambodže – Angkor Wat.

Komplex Angkor Wat – Čo vidieť

Čo vidieť? No predsa Angkor Wat. Jedná sa o obrovský chrámový komplex, ktorý leží v provincii Siem Reap. Je to jeden z najhlavnejších a najzachovalejších budhistických chrámov tejto archeologickej oblasti Angkor. Je to povinná zastávka každého cestovateľa, čo sa samozrejme odzrkadlí aj na návštevnosti a na počte ľudí, ktorí sem denne zavítajú, vďaka čomu býva toto miesto niekedy až preplnené. Našťastie je to celkom rozľahlá plocha a najviac ľudí sa koncentruje okolo vchodu do tohto chrámu.

Kambodža – mapa a informácie

Väčšina návštevníkov sa ďalej presúva k ďalším dvom známym chrámom a to: Bayon a Ta Prohm.

Bayon chrám s množstvom kamenných tvári a vežičiek. Dá sa tam v kľude poprechádzať, pričom môžete obdivovať khmérsku architektúru a bohato zdobené steny chrámu.

Ta Prohm – chrám, ktorý je známy, že z jeho ruín vyrastajú veľké stromy s obrovskými koreňmi a objavil sa aj vo filme Tomb Raider.

Drvivá väčšina ľudí, ktorá sem príde, patrí do skupiny jednodňových organizovaných turistov a pozrie si len tieto tri najznámejšie chrámy. Čiže čím viac chrámov sa vydáte spoznávať a čím ďalej od týchto top atrakcií zavítate, tým menej ľudí budete stretávať.

To ale neznamená, že pokiaľ aj vy máte na návštevu tejto oblasti len jeden deň, stihnete len tieto tri veci. Dá sa toho stihnúť oveľa viac a záleží to od toho, aký druh dopravy zvolíte (viac informácií sa dozviete v časti doprava).

Nám sa podarilo za dva dni prejsť všetko, čo nájdete v tejto mape. Bez časového stresu, v kľude sme si prešli všetky pamiatky. Tých vecí, ale čo v skutočnosti uvidíte, je oveľa viac, pretože chrámy, ruiny a rôzne brány sú na každom rohu a môžete ich obdivovať počas jazdy Tuk Tuk-om.

Tip: ideálny čas na strávenie v tejto oblasti sú dva dni.
Pokiaľ chcete vidieť viac pozrite, pozrite tiež:

Angkor – mapa a informácie k ďalším chrámom

Komplex Angkor Wat – Doprava

TUK TUK

Najvhodnejší spôsob, ako navštíviť a spoznať túto oblasť, je prenajať si Tuk Tuk. Tu máte dve možností ako na to:

  1. Prvý spôsob, ktorý sa nám najviac osvedčil a preto ho odporúčame, je opýtať sa vo vašom ubytovaní na možnosti prehliadky Angkoru. Mali sme záujem o dvojdňovú návštevu, ponúkli nám Tuk Tuk so šoférom, s presným plánom a okruhmi pre prvý a druhý deň, ktoré boli aj s atrakciami vyznačené na mape, ktorú sme k tomu dostali. Zároveň sme dostali informáciu, že pokiaľ chcem vidieť niečo navyše, stačí povedať a Tuk Tuk nám zastaví. Šofér vám počas jazdy porozpráva o daných chrámoch, histórii a vždy vás čaká na dohodnutom mieste. To všetko bolo v cene, ktorá bola veľmi prijateľná, nakoľko sme si vopred urobili prieskum na ulici od rôznych šoférov.
  2. Dohodnúť sa s hocijakým šoférom Tuk Tuk-u na ulici, najlepšie s tým, ktorý vás práve niekde odviezol. Cenu treba určite zjednávať a bude sa odvíjať aj od toho, či sa bude jednať o jednodňovú alebo viac dňovú návštevu. Takmer každý šofér má s týmto komplexom skúsenosti, povie vám, čo všetko vám ukáže a zároveň vám počas prehliadky bude robiť aj sprievodcu a porozpráva rôzne zaujímavosti.

V oboch prípadoch si stačí dohodnúť čas vyzdvihnutia a môže sa ísť na to. V poslednom čase sa takmer na každú pamiatku odporúča vyraziť pred východom slnka, aby ste sa vyhli davom turistov ale verte, číta to veľa ľudí a aj veľa ľudí tak spraví, takže my to nepovažujeme za najlepší nápad. Skôr sa osvedčilo, že najmenej ľudí býva pred koncom návštevných hodín.

Bicykel

Niekoľko ľudí sa rozhodne pre zdravšiu alternatívu a to prehliadku na bicykli. Vlastným pohonom to ale ide o dosť pomalšie, tu by sme preto zvolili aspoň trojdňovú návštevu. Bicykel si môžete požičať buď vo svojom ubytovaní, alebo v nejakej požičovni.

Dodávka alebo mikrobus

Forma masového turizmu. Takúto prehliadku si vybavíte v jednej z mnohých cestovných agentúr v Siem Reap. Program a čas na obhliadku každej atrakcie je jasne daný, väčšinou zahŕňa len hlavné atrakcie.

Komplex Angkor Wat – Jedlo a pitie

O občerstvenie v tejto oblasti naozaj nie je núdza. Cesty lemuje množstvo stánkov, ktoré ponúkajú všetko, čo môžeš potrebovať: chladenú vodu, čerstvé ovocné šťavy, kokosy, miestne street food špeciality, pivo, ale nájdeš tu aj turistické reštaurácie, ponúkajúce miestne jedlo, ako sú vyprážané rezance alebo ryža.

Mnoho ľudí si kúpi niečo pod zub od miestneho predajcu pri ceste a spraví si piknik v chládku na zelenej tráve pod mohutnými stromami. Z korún týchto stromov je občas počuť rev opíc a škriekanie papagájov, čiže to má neopakovateľnú a svojskú atmosféru.

Vedeli ste, že …

Angkor Wat je zobrazený aj na štátnej vlajke Kambodže? Z tejto pamiatky sa stal štátny symbol a môžete ho nájsť aj na miestnych bankovkách.

Pozri tiež:

Angkor – mapa a informácie k ďalším chrámom

Kambodža – mapa a informácie

Bangkok – vstupná brána do JV Ázie

Ayutthaya – hlavné mesto Siamu

© Autorské práva - Travel Maps Guide