Samarkand – na hodvábnej ceste

Stredná Ázia nie je typickou turistickou destináciou, a preto, každý kto sa sem vydá je očarený, miestnou prírodou, ľuďmi, históriou a najmä Hodvábnou cestou. Mestá, ako Buchara či Samarkand priam zaváňajú dobrodružstvom. Ak chcete v strednej Ázii začať, Uzbekistan je tou pravou bránou do očarujúceho sveta.

Samarkand – Čo vidieť

Samarkand je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane a leží na legendárnej hodvábnej ceste. Mnohých prekvapí svojou veľkoleposťou a krásou stredoázijskej exotiky. Námestie Registan, je jedno z najkrajších v strednej Ázii. Námestie je obklopené tromi madrasami, čo je arabský výraz pre náboženskú školu. Reštaurácie, kde si môžete vychutnať miestne špeciality sa nachádzajú v širšom okolí námestia.

Buchara – mesto na hodvábnej ceste

Všeobecne je Samarkand veľmi čisté a pekné mesto s mnohými pamiatkami a parkami, kde sa dá odpočívať. Prezrieť si môžete mešitu Bibi Chanum a starobylý nekropolis Shah-i-Zinda, kde sú pochovaní vládcovia timurskej dynastie. Na trhovisku Siab nájdete výborné čerstvé aj sušené ovocie, najlepšie oriešky, sladkosti z celého regiónu, ale aj bohatý výber korenín a čajov

Samarkand – Doprava

Doprava medzi väčšími mestami je absolútne bezproblémová. Takmer vždy existuje niekoľko možností, z ktorých si viete vybrať.

Autobusové linky spájajú najmä veľké mestá ako Taškent, Samarkand, Buchara. Nie je až tak bežný a obľúbený, sú však veľmi lacné. Najbežnejší, najlacnejší a najobľúbenejší spôsob prepravy v Uzbekistane sú maršrutky, ktoré prevažne vyrážajú na krátke vzdialenosti. Cestovanie maršrutkou nie je najpohodlnejšie, ale rozhodne je to zážitok.

Shared taxi“ alebo zdieľaný taxík je najrýchlejšou alternatívou, ale o kúsok drahšia, než maršrutka. Štartuje sa a odchádza sa až, keď je taxík naplnený. Na trase Taškent – Samarkand premáva najrýchlejší a najmodernejší vlak Uzbekistanu, Afrosiyob. Vlak premáva z Taškentu každý jeden deň.

Hlavné mesto Taškent má dokonca aj svoje vlastné metro.

Samarkand – Jedlo a pitie

V uzbeckej kuchyni prevláda mäso všetkého druhu. Najtypickejším jedlom je tu šašlík, mäso na špajdle podávané s uzbeckým chlebom na viacero spôsobov. Plov predstavuje „rizoto“, základ jedla, teda tvorí ryža, olej, cibuľa, mrkva, mäso a korenie, niekedy sa pridávajú aj iné ingrediencie ako cícer alebo hrozienka. Medzi obľúbené polievky patri lagman, zeleninová polievka s jahňacinou a cestovinami a hustá polievka šurva. Typické sú aj manti, mäsom plnené taštičky či chatlama, slaná palacinka, ktorá môže byť plnená syrom, mäsom alebo zeleninou. Chlieb patrí ku kľúčovým jedlám v uzbeckej kuchyni. Je voňavý, čerstvý a neuveriteľne dobrý. Podáva sa k polievkam, šašlíkom, k plovu, takmer ku všetkému.

Keďže uzbecká kuchyňa je bohatá na mäso, vegetariáni a vegáni to nebudú mať ľahké. Šalát však dostanete skoro všade a našťastie sú tu všade trhy, kde nájdete vždy čerstvé ovocie a zeleninu.

Aj napriek tomu, že je to moslimská krajina, sovietske dedičstvo sa nezaprie ani v gurmánstve a jedlo si môžete zapiť pivom, koňakom či vodkou. Národným nápojom je čaj, ktorý sa tu pije na litre. Obľúbený je viac zelený než čierny. Misky, v ktorých sa zvyčajne podáva sa volajú piála. Na osladenie sa používa uzbecký cukor (vyzerá ako cukrík) alebo lekvár (marhuľový, slivkový a z kvetov ruže), no najčastejšie sa pije nesladený. Populárne sú aj nápoje ako kompóty alebo čerstvé šťavy z ovocia. Ak milujete kvalitnú kávu, tú nájdete v kaviarničkách, inak vám ponúknu zalievanú.

Vedeli ste, že …

Aralské jazero dramaticky vysychá, pretože voda z riek, ktoré ho zásobovali vodou sa využíva na zavlažovanie poľnohospodárskych oblastí?

Pozri tiež:

Biškek, Ala Archa a Issyk-Kul – spoznaj Kirgizsko a jeho krásy

© Autorské práva - Travel Maps Guide