Mexiko: Mayská Riviéra

Čo vidieť

Riviera Maya – asi najznámejšia mexická destinácia v Karibiku.  Turistov láka očarujúcimi plážami s priezračnou tyrkysovou vodou a bielym pieskom. 

Tieto pláže môžete nájsť na miestach ako Cancún, Playa del Carmen, Tulum, Mahahual a na ostrovoch Cozumel a Isla Mujeres.

Kedysi sa tu rozprestierala veľká časť Mayskej ríše, dnes patria jej pozostatky medzi TOP atrakcie tohto regiónu. Patria sem: Ek Balam, Nohoch Mul, Coba , Calakmul alebo najznámejší komplex Chichen Itza.

CHICHEN ITZA a Kukulkánova pyramída

Ďalší dôvod na návštevu Yucatánu, sú prírodné krásy tohto polostrova. V krajine je množstvo jaskynných systémov s kryštálovo čistou podzemnou vodou, ktorým sa hovorí Cenote. Niektoré sú komerčné a plné turistov a na niektoré narazíte len tak, v prírode a bez davov ľudí. Medzi také najznámejšie patria Grand Cenote, Dos Ojos, Chaak Tun a Rio Secreto, čo je podzemná rieka.

Na niektorých plážach je možné pozorovať aj morské korytnačky.

Doprava

Colectivo – nosný prvok verejnej dopravy, od autobusov, po menšie dodávky, ktoré fungujú ako zdielané taxíky. Všetky sú označené cieľovou destináciou, prípadne vám šofér povie, kam má namierené. Premávajú v rámci mesta, ale aj medzi jednotlivými destináciami Cancún – Playa del Carmen – Tulum. Premávajú pomerne často, niektoré však čakajú, až kým sa úplne nenaplnia. Jedná sa o lacnú formu dopravy.

COLECTIVO – skvelý spôsob, ako sa presúvať po pobreží

ADO Bus – spoločnosť zabezpečujúca dopravu medzi veľkými mestami, medzinárodnú dopravu (Belize), cestu z letiska, ale organizuje aj výlety k najznámejším pamiatkam. Doprava je zabezpečená pohodlnými autobusmi s klimatizáciou (pozor, teplota v autobuse môže klesnúť až na 15°C, zatiaľ čo vonku bude 35°C) a WC. Tieto autobusy majú minimum zástavok, takže cesta ubieha veľmi rýchlo.

Taxi – všade je veľké množstvo taxíkov a teda nie je problém si hocikedy nejaký zastaviť pri ceste. Ceny nie sú vysoké, je však potrebné sa na cene vopred dohodnúť.

Z letiska a na letisko odporúčame využiť služby Cancun Taxi. Je možné ho objednať aj online, majú dodávky až pre 10 osôb a dá sa využiť aj na prepravu medzi Cancúnom a inými mestami, nie len na letisko.

Jedlo a pitie

Jedlo je v tejto časti sveta veľmi chutné. Vynikajúco sa tu môžete najesť nie len v reštauráciách, ale aj v street foode – v pouličných stánkoch, ktorých je v Mexiku neúrekom. Pri reštauráciách odporúčame navštíviť uličky mimo hlavných turistických lokalít a vychutnať si skvelé dobroty s miestnymi obyvateľmi v nejakom lokálnom podniku.

Tamales – plnené balíčky dusené v banánovom liste

Tacos – malé tortilly
Enchiladas – kukuričné tortily, posypané syrom a zaliate s chilli salsou (na výber býva červená -salsa roja a zelená – salsa verde)
Quesadillas – kukuričné tortilly so syrom, preložené na polivicu
Burritos – zrolované tortilly
Tortas – plnené sendviče

Do všetkých týchto jedál si môžete vybrať náplň podľa vlastného výberu, či už kuracie mäso, bravčové, hovädzie, chorizo, vajíčka, mleté mäso, syr, vegetariánsku náplň, fazuľu, zeleninu. Ku niektorým sa podáva spomínaná chilli salsa, avšak nie je povinná. To znamená, že pokiaľ nemáte obľubu v pikantných jedlách, nemusíte sa báť.

Na raňajky odporúčame
Huevos Rancheros – základom sú vajíčka, chilli salsa, fazuľe, tortilly
Chilaquiles – tortilly plnené fazuľou, vajíčkami, mäsom, zaliate salsou a posypané syrom

Guacamole – avokádový dip. Podáva sa s tortilla chipsami.

Osviežiť sa môžete chladeným pivom (Corona, Sol, Pacifico, Dos Equis, Tecate), alebo s vychladeným nápojom Micheladas, čo je pivo s limetkovou šťavou a s Worchesterovou omáčkou.
Pivo sa tu servíruje s plátkom limetky.

Samozrejme po večeroch nemôže chýbať tequila alebo mezcal.

Aby sme nezabudli, všade dostanete kúpiť čerstvé ovocie, niekedy chladené v lade a nakrájané na kúsky. Či už na pláži, v stánkoch v meste, alebo popri ceste pri dlhých presunoch.

© Autorské práva - Travel Maps Guide