Švajčiarsko – Road Trip

Pri Švajčiarsku pravdepodobne myslíte na švajčiarsku čokoládu, švajčiarsky syr a hodinky. Toto je niekoľko vecí, ktoré už o Švajčiarsku viete. Ale táto vnútrozemská krajina je skrýva omnoho viac. Švajčiarsko je známe svojimi historickými mestami, riekami, zasneženými Alpami či malebnými jazerami. Aj keď Švajčiarsko môže byť‘ malé, má skutočne niečo pre každého. Nádherná krajina, ktorú si musíte preskúmať osobne. My vám predstavíme (bohužiaľ iba) niekoľko miest, ktoré sa učíte oplatí vidieť.

Švajčiarsko – Čo vidieť

Matterhorn

Matterhorn, ikonický špicatý vrchol Švajčiarska, je jedným z najvyšších hôr v Alpách. Tento legendárny vrchol stúpa na 4 478 metrov. Na úpätí vrcholu leží dedina Zermatt, medzinárodné stredisko s jazdami na koňoch, chatami, reštauráciami a hotelmi svetovej úrovne. Kvôli ochrane prírody a ovzdušia je tu zakázané jazdiť na motorových vozidlách. Väčšina celebrít z celého sveta sem prilieta vrtulnikmi. V zime tu môžu lyžiari zjazdovať viac ako 300 kilometrov zjazdoviek. V lete sú obľúbenými aktivitami pešia turistika, cykloturistika a horolezectvo.

Jungfrau región

Nádherná scenéria regiónu Jungfrau vás určite očarí. Pozostáva zo štyroch miest: Grindelwald, Murren, Lauterbrunnen a Wengen a troch hôr: Eiger, Monch a Jungfrau. Grosse Scheidegg, tento priesmyk je obľúbeným turistickým cieľom, ktorý má tryskajúce vodopády.

Vycestovať môžete až na Grimsel Pass alebo Furka Pass, horské priechody, ktoré sú ideálne pre motorkárov. Pýšiť sa môžu kvalitným asfaltom, zákrutami a výhľadmi, ktoré ocení nielen jazdec na motorke.

Švajčiarsky národný park

I keď má Švajčiarsko iba jeden národný park v kantóne Graubünden, je veľmi zvláštnym a nevyhnutným miestom. Je súčasťou rezervácie UNESCO a domovom divočiny ako napríklad kamzíky, svište, králiky, vtáky. Je tu zakázané bicyklovanie a kempovanie. 

Ženevské jazero

Ženevské jazero, ktoré sa tiahne od Ženevy až po Lausanne, je jedným z najkrajších jazier Švajčiarska. Návštevníci tu môžu vyskúšať windsurfing, vodné lyžovanie alebo kajak. Ženeva, francúzsky hovoriace „mesto mieru“ je európskym sídlom Organizácie Spojených Národov. Staré mesto je krásnym miestom na prechádzky medzi historickými budovami.

V meste Lausanne sa môžete prejsť, sadnúť do roztomilých kaviarní, ísť do butikov a kochať sa ohromujúcou gotickou katedrálou. Neďaleko, je mestečko Montreux, kde sa každý rok koná svetoznámy jazzový festival „Montreux Jazz Festival“. Na brehu Ženevského jazera neďaleko Montreux je malebný hrad Chateau de Chillon, ktorý inšpiroval mnohých umelcov a spisovateľov ako Lord Byron, Jean Jacques Rousseau a Victor Hugo.

Pozri tiež:

Švajčiarsko – výlety s deťmi – mapa a informácie

Švajčiarsko – Bern

Švajčiarske hlavné mesto Bern a jeho staré mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kupujúci ocenia nákupné arkády, ktoré sú dlhé štyri kilometre. Je to jedna z najdlhších krytých nákupných oblastí v Európe. Pri prechádzaní ulicami môžete preskúmať najvyššiu švajčiarsku katedrálu Münster, s panoramatickým výhľadom, fontány zo 16. storočia a stredovekú hodinovú vežu Zytglogge s pohyblivými bábkami. Ružová záhrada (Rosengarten) ponúka nielen očarujúce ticho, ale aj krásny výhľad na celé mesto.

Milovníci umenia ocenia pôsobivé galérie vrátane Zentrum Paul Klee, najväčšej zbierky diel tohto slávneho umelca na svete, Bernské múzeum umenia (Kunstmuseum) ale aj Einsteinov Dom. Nenechajte si ujsť trhy, ktoré sa konajú na námestí Bundesplatz (námestie parlamentu) s výhľadom na budovu parlamentu (Bundeshaus) v renesančnom štýle. Rodiny poteší aj návšteva Medvedieho parku, kde sú držané 2 medvede ako symbol Bernu. Ak hlavné mesto navštívite v lete, určite by ste nemali vynechať splav po rieke Aare, na ktorej sa Bern rozprestiera. 

Švajčiarsko – Zürich, Luzern a Rýnske vodopády

Zürich je najväčším mestom Švajčiarska, hlavným dopravným uzlom a najlepším východiskovým bodom pre cestujúcich. Míľová Bahnhofstrasse (Hlavná ulica), jedna z najlepších európskych nákupných oblastí, láka k návrhárskym obchodom s módou, hodinkami a šperkami. Ak nechcete iba nakupovať, v meste nájdete viac ako 50 múzeí a 100 umeleckých galérií a Zürišskú zoologickú záhradu.

Jednou z najlepších vecí v Zürichu je jazda na bicykli okolo krásneho jazera. V Zürichu si môžete požičať bicykle na celý deň, musíte len zložiť malú sumu a preukaz totožnosti. 

Luzern, je najznámejší vďaka Kaplnkovému mostu a vodnej veži zo 14. storočia, o ktorom sa hovorí, že je najfotografovanejšou pamiatkou vo Švajčiarsku. Lugano naopak dostalo prezývku „Švajčiarske Monte Carlo“ kvôli rastúcej popularite s celebritami. Mesto sa nachádza pri v taliansky hovoriacej časti tejto alpskej krajiny.

Rýnske vodopády (Rheinfall) v Schaffhausene, sú dlhé 150 metrov a zároveň najväčšími vodopádmi v strednej Európe.

A zabudnúť nemôžeme ani na jednu z mála železničných tratí na svete, ktorá je opäť zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, The Bernina Railway na Rýnskych železniciach. Jazda, ktorú si nemôžete nechať ujsť. Trasa pokrýva 122 kilometrov a vedie cez takmer 200 mostov, pohorie Graubünden a množstvo tunelov.

Švajčiarsko – Doprava

Švajčiarsko ponúka najkomplexnejší systém verejnej dopravy na svete. Zahŕňa vlaky, autobusy, člny, lode a lanovky a uľahčuje cestovanie po celom Švajčiarsku. Cesty a diaľnice sú dobre udržiavané a značené. Verejná doprava je efektívna, spoľahlivá, čistá a hlavne bezpečná. Kvalita však prichádza s cenou a cestovné lístky sú drahšie.

Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom, ako precestovať po Švajčiarsku, sú vlaky. SBB Mobile je oficiálna aplikácia Švajčiarskych železníc. Aplikácia umožňuje vyhľadávať cestovné poriadky, rezervovať a zakúpiť si cestovné lístky. Električky a autobusy sa používajú ako dopravný prostriedok, najmä po meste. Ceny lístkov sa líšia a závisia od spoločnosti, ktorá poskytuje dopravu. Niektoré spoločnosti ponúkajú zľavy pre určité skupiny cestujúcich, ako sú študenti, seniori, deti alebo psy.  Taxíky vo Švajčiarsku sú dosť drahé a najvyššiu taxu si zaplatíte v Zürichu.

Švajčiarsko – Jedlo a pitie

Švajčiari Fondue milujú natoľko, že je ho považujú za národné jedlo. Fondue je pokrm z taveného syra, ktorý sa podáva v hrnci na prenosnom sporáku vyhrievanom sviečkou alebo liehovinou a konzumuje sa ponorením chleba do syra pomocou vidličiek. Dnes už existujú aj iné variácie fondue ako napr. Burgundy fondue, Fondue Chinoise alebo čokoládové fondue. Ďalšie syrové jedlo je Raclette, polotvrdý syr vyrobený z alpského kravského mlieka. Plátky syra sa roztápajú a jedia so zemiakmi, cibuľou, slaninou a rôznymi druhmi mäsa. Veľmi obľúbené sú aj Älplermagronen či Rösti, pripomínajúce slovenské zemiakové placky. Počas zimných mesiacov si po celom Švajčiarsku pochutnáte na Marroni (sladké gaštany).

Švajčiarsko má 26 kantónov, takže nie je prekvapením, že v každom z nich nájdete rôzne špeciality. 

Špeciality z nemecky hovoriaceho Švajčiarska

Spätzli sú malé knedle pripravené z múky, vajec a vody. Mesto Bazilej je hrdé na svoje sušienky Läckerli vyrobené z medu a kandizovanej kôry ako naše perníky. Známou špecialitou v Zürichu je Zürcher Geschnetzeltes, jemne nakrájané teľacie filé v krémovej hubovej omáčke. S adventným obdobím sa spájajú ďalšie špeciality, ako napríklad Grittibänzli, Lebkuchen alebo pečivo plnené mandľami, Biberli.

Špeciality z frankofónneho Švajčiarska

Cuchaule je druh brioškového chleba so šafranom, ktorý sa tradične pečie v kantóne Fribourg. Jura má damašku, liehovinu destilovanú zo sliviek, kantón Neuchâtel absint a z Valais pochádzajú najkvalitnejšie vína

Špeciality z taliansky hovoriaceho Švajčiarska

Polenta, ticinese rizoto a polievka minestrone – sú výrazne ovplyvnené talianskou kuchyňou. Ticino je tiež významným vinárskym regiónom, najmä pre Merlot. 

Špeciality z Graubündenu

Najznámejšie špeciality Graubündenu sú Bündnerfleisch (sušené hovädzie mäso). Skutočným hitom je Bündner Nusstorte (koláč s orechovou náplňou). 

Švajčiarsky syr

Každá oblasť krajiny, každý región má svoje vlastné druhy syrov. Čaro rozmanitosti výrobkov pochádza z dobrého švajčiarskeho mlieka. Topiaci sa Vacherin, aromatický Appenzeller, Sbrinz, Ementál či svetovo presláveny Gruyère. Za návštevu určite stoja aj syrárne.

Najlepšia čokoláda

Švajčiarska čokoláda je známa po celom svete. Najobľúbenejšími čokoládami sú okrem iného Toblerone, Lindt, Frey, Cailler a Ovomaltine. Ak ste milovníci čokolády a nechcete prísť o labužnícky zážitok navštívte jednu z tovární na čokoládu.

© Autorské práva - Travel Maps Guide