Fez

Fez – Čo vidieť

Mesto Fez je do dnešnej doby považované za duchovné a kultúrne srdce krajiny. V tomto očarujúcom meste spoznáte kultúru miestnych záhrad, námestí, ale aj známeho paláca Fez el Djedid, kde v súčasnosti žije marocká kráľovská rodina.

Maroko Trip – mapa a informácie

Medina, je starobylá mestská časť, ktorá vo Feze vznikla počas prvých storočí islamizácie Maroka a je zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Prekypuje historickými pamiatkami kultúrneho, duchovného, ale aj civilného charakteru. Medina je pravdepodobne jednou z najautentickejších mestských častí v celom Maroku. Je to miesto, s najväčšou pešou zónou na svete a mnohými stánkami a predajňami. Nákupné pasáže sú plné tovaru, od kožených výrobkov, látok všetkých farieb a druhov cez keramické misky, strieborné šperky až po zeleninu, ovocie či koreniny. Na trhoch je cena nižšia a dá sa vyjednávať. V Medine nájdete „Tanneries„, najväčšiu a najstaršiu farbiareň koží, ktorá má typický zápach. Garbiarstvo má vo Feze bohatú tradíciu. Keďže do Mediny je zákaz vstupu autám a motorkám, miestni využívajú na prepravu zvieratá, prevažne oslov. Treba si však dávať pozor na podvodníkov, ktorí oberajú turistov o peniaze. Väčšina z nich sa vydáva za “sprievodcov”,rozprávajú príbehy, vypytujú sa a ku koncu pýtajú bakšiš.

Fez – Doprava a ubytovanie

Čo sa týka dopravy, využívajú sa tu viacmenej taxislužby alebo dodávky na hromadnú prepravu. Aj keď v meste funguje mestská doprava, pre samotných turistov je to veľmi nepraktické, autobusové zastávky nie sú dobre označené, autobusy sú preplnené a ani nemusíte vedieť kam vás autobus reálne odvezie. Preto sa odporúča využiť lacnú taxislužbu alebo si mesto prezrieť po vlastných.

Pri taxislužbách odporúčame, dohodnúť si cenu vopred a nepoľaviť pri zjednávaní ceny. Jazda taxíkom by vás nemala výjsť viac ako 30 AED (okolo 6 – 7 €), na letisko to je okolo 100 – 150 AED (22 – 33 €).

Keďže Maroko nie je drahá krajina, ubytovanie vo Fez je pomerne lacné. Ponuky sú rôznorodé, od lacných penziónov až po luxusné hotely. Ak sa v meste zdržíte pár dní, odporúčame hotely v typickom marockom štýle (Dar, Riad).

Fez – Kultúra

Ak sa rozhodnete navštíviť toto mesto, odporúčame záhrady Jardin Jnan Sbil, najznámejšiu bránu Bab Budžalúd (Boujeloud, Modrá brána), ktorá bola postavená v 12. storočí a funguje ako vstupná brána do štvrti Fez. Ak vás zaujíma keramika, šperky alebo mince z dôb vládnucich dynastií, návšteva múzea Al Batha bude stáť za to.

Dom Dar Mnehbi je považovaný za jeden z najkrajších tradičných domov v Maroku, ktorý dnes slúži ako reštaurácia a bazár. Takisto nezabudnite na mauzóleum, kde sa nachádzajú pozostatky moslimských svätých alebo už spomínané garbiarne, ktoré majú vo Feze dlhodobú tradíciu.

© Autorské práva - Travel Maps Guide