Bangkok – vstupná brána do juhovýchodnej Ázie

Hlavné a najľudnatejšie mesto Thajska, je vyhľadávanou turistickou destináciou, ktorá umožňuje príjemné strávenie dovolenky a voľného času. Bangkok je pre väčšinu cestovateľov vstupná brána do juhovýchodnej Ázie a okamžite vás opantá svojou atmosférou. Toto multikultúrne mesto v sebe spája tradičnosť thajskej kultúry a modernosť s rušným nočným životom, nákupnými príležitosťami a gastronómiou. Bangkok je presýtený nielen ľuďmi, ale aj zaujímavými miestami, historickými budovami a atrakciami. Toto mesto si určite zamilujete…

Bangkok – Čo vidieť

Keďže práve tunajšie chrámy a svätyne patria medzi tie najočarujúcejšie, práve tie si v meste treba ísť pozrieť. Grand Palace, je rozsiahly komplex a sídlom súčasnej kráľovskej rodiny. Vyznačuje sa úžasnou architektúrou a neobyčajnou pompéznosťou. Tento chrám je spolu s Chrámom smaragdového Budhu (Wat Phra Kaew) najposvätnejším miestom celého Thajska. V Chráme Wat Pho nájdete známeho ležiaceho Budhu. Wat Arun je typický svojimi nádhernými farebnými vežami „Prang“ pokrytými čínskym porcelánom v zložitých vzorcoch. 

Erawan NP a most cez rieku Kwai – okolie Bangkoku

Za návštevu stojí aj najväčší thajský trh Chatuchak. Na tomto obrovskom priestore nájdete tisíce stánkov naozaj všetkého možného od oblečenia, keramiky, bytových doplnkov po jedlo, nápoje, umenie či knihy. Oddýchnuť si môžete v priľahlom parku. Nevynechajte ani plávajúce trhy, v Bangkoku ich je hneď niekoľko, napríklad: Taling Chan, Wat Saphan.

Ayutthaya – hlavné mesto Siamu

Mnoho mladých cestovateľov vyrazí smerom do okolia ulice Khaosan Road. Rušná ulica, ktorá nikdy nespí ponúka množstvo hotelov, barov, streetfood stánkov s výborným jedlom a reštaurácie. Nočný život v Bangkoku je síce populárny, no nelíši sa od toho nášho. Ak máte menej ako 21 rokov konzumácia alkoholu je zakázaná.

Bangkok je veľmi bohatý aj na múzea a galérie. Veľmi obľúbené je Thajské národné múzeum s výstavou thajskej histórie a kultúry.

Tipy, čo vidieť navyše:

  • Autthaya – kedysi hlavné mesto Siamu, je dnes významnou archeologickou lokalitou.
  • Thajské masáže – neabsolvovať slávnu procedúru v Thajsku by bola naozaj škoda.
  • Kanchanuburi – rozľahlým mestečkom lákajúce okolitými atrakciami, ako napríklad Erewanský národný park či svetoznáma kanchanaburská železnica známa tiež pod názvom „Železnica smrti“ a most cez rieku Kwai.

Pozri tiež:

Bangkok 2 – ruch veľkomesta

Bangkok – Doprava

Z letiska sa do mesta pohodlne a rýchlo dostanete klimatizovaným Skytrain-om.

Autobusy sú pomerne lacné a delia sa na klasické a expresné (tieto sú trocha drahšie). Tuk-tuky sú v Bangkoku ikonou, no ak sa chcete zviesť, je potrebné si cenu vyjednať. Pri využití dopravy taxíkom trvajte na zapnuti taxametra, tak vás vyjde cesta lacnejšie.

Ďalšou možnosťou sú tzv. taxi skútre, kedy vás vodič veľmi rýchlo dopraví na požadované miesto prekľučkovaním sa v nekonečnej zápche. Vodiči skútrov sú označení oranžovými vestami. Možnosti prepravy sú síce rôzne, no niekedy dosť komplikované, najmä kvôli častým zápcham.
Ak sa chcete vyhnúť čakaniu odporúčame využiť prepravu loďkami, vlakom a metrom

Tip:
Vyskúšajte vodné cestovanie a urobte si príjemný výlet loďou po rieke Chai Phraya a vychutnajte si výhľad na panorámu Bangkoku.

Bangkok – Jedlo a pitie

Thajska kuchyňa je typická svojou pikantnosťou, rozmanitosťou a čerstvými potraviny, z ktorých sa jednotlivé jedlá pripravujú. Možnosti na to, kde sa v meste môžete dobre najesť je viac než dosť. Ďaleko chodiť nemusíte, pretože takmer na každom rohu nájdete bary, reštaurácie a atmosféra pouličného stravovania v Bangkoku je jednoducho nezabudnuteľná. Okrem tradičnej kuchyne si môžete pochutnať aj na thajských verziách fastfoodu, čínskych, indických a japonských jedlách.

Medzi hlavné potraviny patrí nepochybne ryža, ryžové cestoviny, kuracie mäso, ale aj zelenina a morské plody. Základ takmer každého jedla je sójová omáčka a pokrmy sa dochucujú rôznymi druhmi chilli, kari, zázvorom, sezamom, kurkumou, ale aj rybacou omáčkou.

Ak oblubujete thajské polievky objednať by ste mali Tom yam, Tom kha gai alebo rezancovú polievku Kuatiau nam. Národným jedlo je samozrejme Pad Thai, ryžové rezance, pripravené v panvici wok, s čerstvou zeleninou, tamarindovou pastou, klíčkami, kuracím mäsom alebo krevetami (prípadne s tofu). Posypať si to môžete arašidmi a čili vločkami. Ak chcete naozaj niečo pikantné doprajte si Khao Kha práeo, kuracie mäso s pálivou zeleninou.

Aj vegetariáni si tu môžu pochutnať na bezmäsitých jedlách ako Khao niau, lepkavá ryža, ktorú si Thajci namáčajú do rôznych omáčok, Khao phat alebo Khao Tom.

Ako dezert si môžete dať kokosový puding Sangkhaya, Mango Sticky Rice, teda kúsok čerstvého, voňavého manga s lepkavou ryžou a kokosovým mliekom alebo thajské palacinky s čerstvým ovocím, vajíčkom a kondenzovaným mliekom, prípadne medom. Ovocné šťavy nájdete na každom kroku, ktoré vám vytlačia priamo pred vami ako aj exotické ovocie mangostan, rambutan, longan. Trúfate si vyskúšať durian, známy ako „smradľavé“ ovocie?

Schladiť sa môžete pivom Chang, Tiger alebo Singha. Ako miestny alkohol odporúčame thajský rum Sang Som alebo whisky Hong Tong.

Vedeli ste, že …

Bangkok sa nazýva aj „Mesto anjelov“?

Pozri tiež:

Kambodža – mapa a informácie

Bangkok 2 – ruch veľkomesta

Bali a Nusa Lembongan – exotický raj

© Autorské práva - Travel Maps Guide