Srí Lanka krížom krážom

Srí Lanka – Čo vidieť

Srí Lanka je plná kultúrnych pamiatok, nedotknutej prírody a veľmi milých a srdečných ľudí.

Kolombo – ak máte menej času, viete si zajednať šoféra, ktorý vás povozí po väčšine chrámov, pamiatok a miest. Nebude to stáť veľa.

Kandy – kráľovská botanická záhrada Peradeniya, budhistický chrám zo 14. st. Lankatilaka Vihara a Agaladeniya Vihara, múzeum Ceylonskeho čaju, či legendárne vystúpenie tancujúcich mníchov blízko Temple of Tooth (UNESCO).

Dambulla cave temple – chrám vytesaný do skaly (UNESCO)

Sigiriya – očarujúca Levia skala v strede džungle (UNESCO)

Národné parky a safari: Minneriya, Yala, Pigeon Ilsand, Horton Plains, …

Ďalšie zaujímavosti: sloní sirotinec, záchranná stanica pre choré a zranené korytnačky, pozorovanie delfínov a velerýb,..

Písať by sa tu dalo do nekonečna, takže ak budete mať dotazy, pozrite si našu mapu, prípadne sa nám ozvite na náš e-mail

Srí Lanka – Doprava

Pri doprave po Srí Lanke záleží, aká ste veľká skupina a aký je cieľ prepravy. Nás bolo 11, takže u nás vyhral prenájom veľkého 21 miestneho autobusu aj so šoférom – bolo to super.

Vrámci mesta je ideálne využívať Tuk-tuky. Je to rýchle, a pomerne lacné (keď ste iba dvaja, víde to samozrejme viac).

Na presuny medzi mestami je ideálne využívať vlakovú alebo autobusovú dopravu. Najmä pre vlaky platí, že musíte byť veľmi asertívni – stanica sa zdá byť prázdna, ale keď príde vlak, zrazu sa objaví miliarda domácich a veľmi ľahko sa vám môže stať, že sa jednoducho do vlaku nedostanete 🙂 Ak plánujete cestu cez Horton Plains, odporúčame zarezervovať si lísky dopredu, nakoľko namieste sa stáva, že sú vypredané.

Autobusy sú v tomto o niečo lepšie, je to ale zážitok. V niektorých autobusoch hrá hlasná miestna hudba a ľudia sa bavia ako na diskotéke. Paráda.

Srí Lanka – Jedlo a pitie

Medzi najčastejšie jedlá na Srí Lanke patrí kari – na 1000 spôsobov. Zaručene sa vám nestane, že si dáte v dvoch podnikoch rovnaké kari.

Žiadnym prekvapením nie sú ani čerstvé ryby. Najmä v pobrežných mestách a dedinách dostanete skvelé a čerstvé morské plody od výmyslu sveta.

Veľmi častým pokrmom je Kottu a Roti. Roti je placka plnená vajíčkom, zeleninou, prípadne rybou. Kottu je posekaná placka na tenké pásiky zmiešaná so zmesou zeleniny, korenia alebo mäsa – najčastejšie kuracie.

Ovocie a ovocné šťavy sú kategória sama o seba – všetko čerstvé, zrelé a vynikajúce.

Jedlo na Srí Lanke je skvelé, treba si ale dávať pozor, je aj veľmi štipľavé. Pre ľudí, ktorí nie su zvyknutí jedávať pikantné jedlá to môže byť považované za extrém. My však štipľavé obľubujeme, takže sme sa z toho tešili.

© Autorské práva - Travel Maps Guide