Kuala Lumpur / Kuala Selangor

Kuala Lumpur – Čo vidieť

Kuala Lumpur je hlavné mesto Malajzie a pochváliť sa môže mrakodrapmi, koloniálnou architektúrou a nespočetným množstvom prírodných zaujímavostí. Mesto je rozdelené do mnohých okresov. Jeho hlavný uzol sa nazýva Zlatý trojuholník, ktorý zahŕňa Bukit Bintang (kultúrne centrum), KLCC a Čínsku štvrť (Chinatown). Kuala Lumpur sa môže pýšiť mnohými monumentami, ako napríklad Petronas Twin Towers (kedysi najvyššie mrakodrapy na svete ), blší trh Petaling Street a jaskyne Batu Caves, ktoré sú staré viac ako 400 miliónov rokov. Expanzívne nákupné centrá, ako Pavilion KL a Suria KLCC patria k najväčším turistickým atrakciám v meste, kde sa nachádza široká škála tých najluxusnejších značiek z celého sveta. Navštíviť musíte aj Akvárium, ktoré je domovom pre viac ako 150 druhov morských živočíchov. 

Bali a Nusa Lembongan – mapa a informácie

Kuala Selangor je malá dedinka severozápadne od Kuala Lumpur, ktorá sídli pozdĺž rieky Selangor. Na tejto rieke môžete po zotmení pozorovať svetlušky. Hovorí sa, že ide o jednu z najväčších kolónií svetlušiek na svete. Na miesto vás odprevadí sprievodca, kde si môžete zaobstarať čln, plaviť sa po rieke a sledovať tisíce svetlušiek. Svetlušky „tancujú“ okolo stromov pozdĺž rieky Selangor a vytvárajú symfóniu svetla v mangrovových močiaroch. Je to jeden z najpozoruhodnejších javov Matky prírody.

Singapur, Kuala Lumpur a Bali – trip, mapa a informácie

Kuala Lumpur – Doprava

Kuala Lumpur je rušné mesto s hustou premávkou. Rozsiahla sieť autobusov, vlakov a taxíkov uľahčuje cestovanie po meste. Železničná sieť zachádza až do Thajska a Singapuru. Najlepšia a veľmi lacná forma dopravy je taxíkom, cez aplikáciu Grab. Hlavné križovatky sú často preplnené, no ak už ste v centre mesta, k väčšine atrakcií sa dostanete pešo. Aj, keď je mestská hromadná doprava v Kuala Lumpur živá, ceny sú primerané. Vyhýbajte sa taxíkom a autobusom v ranných hodinách a neskoro večer, je pravdepodobné, že na chvíľu uviaznete v zápche.

Kuala Lumpur – Jedlo a pitie

Kuala Lumpur ponúka množstvo gastronomických pôžitkov – s tisíckami stánkov, kaviarňami a reštauráciami, ktoré podávajú rôzne druhy lahôdok. Jalan Alor je známa ulička, nájdete tam veľa stánkov a reštaurácií, kde sa môžete najesť. Táto ulička sa stala doslova potravinovým rajom. Najlepšie kulinárske špeciality, ktoré Malajzia ponúka, nie sú v predražených reštauráciách, ale priamo na ulici, v radoch stánkov. Ďalšie miesto, pre labužníkov je určite Tapak Urban Street Dining, komunita food-truckov, ktorá ponúka rôzne druhy úžasného jedla. Od ťažkých jedál cez malé občerstvenia, boba čaju či zmrzliny tam nájdete čokoľvek.

Malajzijská kuchyňa pozostáva z kuchárskych tradícií a odráža multikultúru jej obyvateľstva. Tradičné jedlá sú napr. Nasi kandar, voňavá ryža s restovanou zeleninou a vyprážaným kuracím mäsa v pikantnej omáčke. Roti canai, chutný chlieb v indickom štýle, ktorý sa podáva s kari omáčkou. Ďalšie zo známych jedál je Hokkien Mee, rezance v čiernej omáčke s kúskami bravčového mäsa a kapustou. Za národný nápoj Malajzie sa považuje Teh Tarik, čaju zmiešaný s kondenzovaným mliekom. Kvôli náboženstvu si alkohol všade nekúpite. No niektoré reštaurácie a supermarkety ho ponúkajú pre turistov. Jedlo v Malajzii je celkovo lacná a chutná záležitosť.

© Autorské práva - Travel Maps Guide