Buchara – mesto na hodvábnej ceste

Mestá, ktoré ležia na starovekej a stredovekej obchodnej ceste, známej tiež ako hodvábna cesta, majú aj dnes svoje čaro a miestami sa budete cítiť, ako keby ste sa ocitli v inom storočí. Zažite túto jedinečnú atmosféru a navštívte historické centrum Buchary, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Buchara – Čo vidieť

Buchara môže pôsobiť ako jedno veľké múzeum, nabité historickými pamiatkami. Tak ako Samarkand aj Buchara leží na hodvábnej ceste a je jedno z najkrajších miest v Uzbekistane.Všetky pamiatky sú dostupné pešo a je možné ich vidieť už aj za jeden deň. Mesto má stredoveky nádych a môžete sa na chvíľu cítiť, ako, keby ste cestovali v čase. 

Samarkand – na hodvábnej ceste

Na hlavnom námestí Ljabi Hauz si poseďte pri šálke čaju a nakúpte suveníry. Po celom meste sú „Karavanserais“ a „Trading Domes“, kde miestni remeselníci ponúkajú výrobky z vlastnej tvorby ako napr. nože z damaškovej ocele, výrobky z ťavej kože, veľké perzské koberce ci hodvábne šatky. Medzi top pamiatky patrí určite vysoký minaret Kalon z 12. storočia a medresa Mir-i-Arab, ktorá stojí oproti Kalónskej mešite. Medresa Divan-begi Madrasah je súčasťou architektonického komplexu, ktorý sa nachádza okolo námestia, kde sa môžete pokochať zeleňou. Asi 15 minút pešo od námestia stojí Chor-Minor, malá, ale fotogenická pamiatka so štyrmi minaretmi. A ak budete po celom dni unavení, skončiť môžete v stredovekom hamame Bozori kord. Je to neuveriteľný zážitok! Buchara je to mesto, z ktorého sa vám nebude chcieť odchádzať.

Uzbekistan je krajinou taktiež krajinou rozsiahlych púští a pohorí, ktoré sú domovom množstva zrúcanín. Ak si chcete užiť púšť, ubytujte sa v jednom zo stanov, kde si môžete vyskúšať žiť, ako miestni a večer pozorovať hviezdy.

Buchara – Doprava

Na Buchare je super to, že všetky pamiatky sú v pešej dostupnosti. V historickom centre sú doslova všade a preto tu inú dopravu riešiť nemusíte.

Iná situácia nastáva, ak sa potrebujete dostať z / na letisko, alebo vlakovú stanicu.

Vlaková stanica sa nachádza cca 15 kilometrov od Buchary v dedinke Kogon.  Zo stanice premávajú do mesta Maršrutky (stanovište majú na konci parkoviska). Cestou cez parkovisko, sa budete musieť predrať hordou taxikárov, ale dá sa s nimi vyjednať slušná suma za odvoz do mesta. Len musíte byť neodbytní a trvať na sume, ktorú ste ochotní zaplatiť.

Zo Samarkandu do Buchary odporúčame využiť nočný lôžkový vlak.

Letisko je kúsok za mestom a najlepšie je zobrať si taxi – cenu je potrebné vyjednať a keď vám vyjednávanie pôjde, nezaplatíte veľa.

Buchara – Jedlo a pitie

Jedlo je v celej strednej Ázii takmer rovnaké. Veľa jedál síce nemá pôvod v Uzbekistane, ale aj tak sú to pre nich miestne jedlá.

V uzbeckej kuchyni dominujú Šašliky, Plov a Lagman. Pochutnať si môžete aj na kurati Tabaka a na plnených taštičkách, ktoré sa volajú Manty. Z polievok to sú Chorba a Tarator.

Na ulici si môžeš pochutnať na čerstvej Samse, ktorá má rôzne náplne (najčastejšie mäsové).

A aj keď je Uzbekistan moslimská krajina, pivo majú takmer v každej reštaurácii a dokonca si vychladené pivo môžete dopriať aj v miestnych čajovňach, takzvaných čajchanách. Obľúbený je aj tu koňak, ktorý sa pije spolu s kúskami čokolády.

Tip: Odporúčame vám piť vodu z uzavretých fliaš. Vodu by ste nemali piť z kohútika ani v hoteloch!

Tip:

V Uzbekistane je bežné meniť peniaze na ulici a nie je potrebné sa ničoho obávať. Robia to tak aj miestni, ktorí si bežne nosia peniaze v igelitkách. V banke vás čaká horší kurz a vďaka byrokracii trvá zmena strašne dlho.

Pozri tiež:

Biškek, Ala Archa a Issyk-Kul – spoznaj Kirgizsko a jeho krásy

© Autorské práva - Travel Maps Guide