Biškek, Ala Archa a Issyk-Kul

Nádherné divoké horské pastviny obývané nomádmi žijúcimi v jurtách, veľké jazerá lemujúce krajinu charakteristickú pôvabnými dedinami, mestá so sovietskym nádychom a modernými budovami. Toto sú kontrasty, vďaka ktorým je Kirgizsko jednou z najkrajších krajín strednej Ázie. Príroda v Kirgizsku je všade a rovnako zaujímavá je aj jej kultúra a história. Uvažujete o cestovaní v Kirgizsku a premýšľate, čo v tejto krásnej krajine podniknúť? V Kirgizsku je toľko vecí, ktoré musíte vidieť a urobiť, že si tu každý niečo nájde.

Kirgizstan – Čo vidieť

Biškek je hlavné mesto Kirgizska. Aj keď nepatrí medzi tie najznámejšie hlavne mestá, získa si vás jeho atmosférou. Mesto je relatívne mladé a prehliadka námestiami vám odhalí nomádske, sovietske a moderné vplyvy tejto krajiny. Biškek nemusí byť tým najkrajším mestom, no ak vás zaujíma sovietska architektúra, určite si prídete na svoje. V meste ešte stále horí večný oheň pripomínajúci obete 2.svetovej vojny, nájdete tu sochu Lenina, ako aj kopec post-sovietskych artefaktov. Ďalším sovietskym dedičstvom je prekrásne námestie Ala a veľké množstvo zelených plôch v meste, vďaka ktorým je Biškek príjemným miestom na potulky. Nezabudnite navštíviť Bazár Osh, ktorý je nielen prehliadkou tovarov, ale aj mnohých tvárí.

Hodvábna cesta – pripravuje sa…

Biškek je skvelým úvodom do Kirgizska, hory a kopce sú hneď za rohom a z mesta sú viditeľné zasnežené vrcholy. Iba hodinu od centra je krásny národný park Ala Archa s vodopádmi a zalesnenými horskými svahmi. Ala Archa je súčasť jedného z najväčších pohorí Tien Shan, kde sa dá vyraziť na turistiku, aj keď označenie turistických trás je veľmi chabé.

Tip: Výšlap k ľadovcu Ak-Say a k základnému táboru pre horolezcov Racek camp (3360 m.n.m.). Cestou môžete vidieť vodopád a nádherné scenérie vrcholov s nadmorskou výškou nad 4500 m.n.m. a, ako čerešnička na torte vás čaká pohľad na samotný ľadovec.

Kirgizstan – Issyk Kul

Neďaleko na nachádza aj Issyk Kul, najväčšie jazero v Kirgizsku a zároveň druhé najväčšie horské jazero na svete. Jazero obklopujú zo všetkých strán vysoké hory. Severná časť jazera je rozvinutejšia a plná rezortov, kam chodia turisti. Južná časť je prázdnejšia, pobrežie s divokými plážami je často voľne dostupné. Okolo jazerá pobehujú divoké kone a nájdete tu miestne jurtové osady, kde sa aj vy sami môžete ubytovať v jurte a vyskúšať si tento spôsob života.

Samarkand – na hodvábnej ceste

Za prehliadku stojí určite aj mesto Karakol, so starým ruským pravoslávnym kostolom a čínskym chrámom Dungan Pagoda ako, aj Burina Tower, ktorý leží 80 km od Biškeku a je jedným z najznámejších archeologických nálezísk v Kirkizsku.

Buchara – mesto na hodvábnej ceste

Kirgizstan – Doprava

Minibusy, nazývané aj maršrutka, sú v Kirgizsku veľmi rozšírené. Sú veľmi lacné a zhromažďujú sa v každom centre a na autobusovej stanici. Ceny za ne sú stanovené, no ak vodiči uvidia, že ste turista môžu pýtať aj viac. Nevýhodou je to, že odchod maršrutiek je až vtedy, keď sú dostatočne preplnené, nie vždy sa vodiči riadia podľa cestovného poriadku. 

Autobusom sa z východnej stanice Biškeku dá dostať k jazeru Issyk Kul, zo západnej do Kazachstanu (Almaty). Rozšírené je aj stopovanie, najefektívnejší a najvernejší spôsob, ako vidieť Kirgizsko. Vlaky premávajú z Biškeku do Taškentu, vlak do Moskvy premáva denne.

Kirgizstan – Jedlo a pitie

Kuchyňa Kirkizska nie je prispôsobená pre turistov, ktorí uprednostňujú vegetariánsku či vegánsku stravu, ale k šalátu, zemiakom a ryži sa dostanete takmer vždy. Kirgizsko je mäsová krajina a mäsožravci si prídu na svoje. Najtypickejším jedlom je šašlík na viacero spôsobov. Ďalšie skvelé jedlo je Lagman, hrubé rezance podobné špagetám s mäsom a dusenou zeleninou si môžete vybrať buď, ako polievku alebo, ako hlavné jedlo. 

Vyskúšať môžte Shawarma, čo je obdoba kebabu či Gan Fan, ryžu s mäsom a dusenou zeleninou na spôsob leča. Pochutnať si môžete ja na lipioške, fajnom chlebíku, ktorý chutí najlepšie horúci priamo z pece. Najchutnejšie lipiošky hľadajte na kirgizských trhoch. 

Najobľúbenejší a najbežnejší nápoj je čaj. K zážitkom bude určite patriť aj posedenie v tradičnej čajovni a sŕkanie šálky zeleného alebo čierneho čaju. Alkoholické nápoje tu nie sú problém, a pivo, koňak či vodku núdza určite nebude. Ak chcete vyskúšať niečo veľmi miestne, veľmi autentické a veľmi kirgizské, vyskúšajte kumys (kobylie mlieko )alebo Šubat (fermentované ťavie mlieko). Ak však máte citlivý žalúdok, na začiatok vám určite bude stačiť niekoľko glgov. 

Mnoho zo spomenutých jedál nájdete v miestnych reštauráciách a na trhoch. Obľúbené je stravovanie v zariadeniach typu Stolovaya (vývarovne), ktoré vyzerajú ako jedálne.

Vedeli ste, že …

… sa hovorí, že v pohorí Tien Shan sú uránové bane a všetky splašky vypúšťajú do jazera, čím je jazero mierne rádioaktívne? Či to je naozaj pravda nevieme, no pláže sú plné miestnych.

Pozri tiež:

Moskva – grandiózne mesto, mapa a tipy

© Autorské práva - Travel Maps Guide